Na dálnice zbývá málo soli, ŘSD hledá další zásoby

Praha – Nedostatek soli stále více trápí silničáře. Jako první téměř došly její zásoby v Karlovarském kraji, ale problémy jsou i v dalších regionech. Zda bude mít dost soli až do konce zimy, neví ani Ředitelství silnic a dálnic, které se ovšem v zimě stará pouze o dálnice. Kdyby sněžilo opravdu intenzivně v celé republice, zásoby by vydržely pouhé čtyři dny. Výraznější problémy naopak nemají hornaté regiony, kde každoročně zůstává sněhová pokrývka po celou zimu – Liberecký kraj nebo Vysočina.

Ředitelství silnic a dálnic musí solí šetřit. V jeho skladech jí totiž zbývá už jenom osm tisíc tun, jenom za uplynulý měsíc přitom státní silničáři spotřebovali více než dvojnásobek – 20 tisíc tun. ŘSD proto šetří a zároveň se snaží získat dodatečné zásoby ze zahraničí. Tam je ale situace podobná jako v Česku a sůl dochází. Dosud se podařilo dovézt pouze 250 tun soli z Ukrajiny.

Na dálnicích je méně soli, ŘSD hrozí štěrkem

Nahrávám video

Silničáři nyní solí pouze pravé pruhy dálnic a pomocí dispečerů a navigačních zařízení sledují každou vysypanou tunu. „Chtěl bych vyslovit naději, že bude zachován plynulý provoz na dálnicích,“ řekl šéf ŘSD Alfréd Brunclík.

V případě, že by zásoby došly, nezbylo by než při silnějším sněžení posypat dálnice štěrkem. Přitom neexistuje zákon, který by umožnil plošně omezit rychlostní limit na dálnicích. Ve 130kilometrové rychlosti potom mohou kamínky od kol odletovat a ničit dalším autům skla.

ŘSD v zimě udržuje dálnice, rychlostní silnice a komunikace I. třídy, které jsou rovněž v jeho správě, potom smluvně udržují kraje. Ty své úkoly podle Brunclíka zvládají, o státní silnice je postaráno i v místech, kde sůl již téměř není. „Situace se různí podle krajů, ale nemáme avízo, že by naši smluvní partneři byli v nějaké kritické situaci,“ uvedl Brunclík.

Horské regiony se na zimu připravily

Silniční správy některých krajů mají na rozdíl od státu dost soli. V Libereckém kraji, kde je třeba udržovat horské silnice v Krkonoších a Jizerských horách, se řádně zásobili a teď nemají problémy. „Máme soli tolik, abychom vystačili na celou zimu,“ uvedl krajský radní Martin Sepp. Podobné je to i na Vysočině.

Regiony ale odmítají možnost, že by část svých zásob přenechaly ŘSD. Jednak jsou jejich potřeby řádově nižší – Liberecký kraj i Vysočina mají dohromady tisíce tun, na dálnice by byly potřeba desetitisíce – jednak chtějí mít jistotu, že sůl skutečně nedojde. „To bychom nepreferovali, že budeme něco někam pouštět,“ podotkl vysočinský radní Libor Joukl.

Posypová sůl
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V sociálních službách chybí personál. Pomoci mohou pracovníci ze zahraničí i digitalizace

Česko trápí nedostatek pracovníků v sociálních službách. V příštích deseti letech jich bude podle asociace poskytovatelů potřeba kolem pětapadesáti tisíc. Aktuálně jich je zhruba čtyřiatřicet tisíc a už teď je to málo. Pomoci má podle ministerstva práce a sociálních věcí třeba digitalizace nebo zahraniční pečovatelé.
před 27 mminutami

Slibované čtyři miliardy na vodní hospodářství chce Šebestyán v roce 2027

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) řekl, že pro rok 2027 chce na vodní hospodářství čtyři miliardy ze státního rozpočtu. Připomněl, že na této částce byla dohoda v roce 2018, kdy vznikala Koalice proti suchu. Dodal, že od roku 2028 bude možné využít i finanční prostředky, které v současnosti jeho resort vydává na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 9 hhodinami

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice v uplynulých dnech mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha. Zdroj nákazy zatím zjištěn nebyl, epidemiologické šetření pokračuje, řekla v pondělí mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Lázně přijaly hygienická opatření, nadále jsou v běžném provozu, řekl ředitel lázní Roman Provazník.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoZpěvačka Lenny dokončila nové album, vydá ho v září

Zpěvačka Lenka Filipová, známá jako Lenny, dokončila nové studiové album. Slibuje, že na něm bude rockovější. Vydá ho koncem září, ke třem skladbám už zveřejnila videoklipy. I nadále v textech zpívá anglicky o věcech odpozorovaných kolem sebe, je však znát odklon od popovějších písní. Dokládá to letní, rockově laděný song Casanova.
před 11 hhodinami

Českem prošly silné bouřky. Hasiči napříč zemí evidovali stovky výjezdů

Českem v pondělí prošly silné bouře. Meteorologové před nimi už dopoledne zpřísnili pro jihovýchod země výstrahu. Bouřky doprovázel přívalový déšť, kroupy i silné nárazy větru. Ve Skutči na Pardubicku byl zaznamenán náraz větru přes sto kilometrů za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasičům v některých oblastech v důsledku bouřek výrazně přibylo výjezdů. Celkem od dvanácté do osmnácté hodiny evidovali více než 550 případů technických pomocí. Ve východních Čechách a na Vysočině bouře způsobily výpadky elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Národní koalici proti suchu povede Babiš, členy budou i ministři a experti

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývali se mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Na brífinku po jednání kabinetu doplnil, že orgán bude řídit. Členy budou i ministři zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) nebo životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Koalice poprvé jednala v pondělí odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Společnosti Up a Pluxee reagovaly, že se kvůli pokutě obrátí na soud.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.