Místo tří tajných služeb bude mít Česko jen dvě

Praha - České tajné služby se v minulých měsících skloňovaly především v souvislosti s aférami kolem úniku informací. Posledním případem je zveřejnění videonahrávky schůzky prezidentova kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa. Už delší dobu se ale také mluví o reorganizaci zpravodajských služeb. Bezpečnostní rada státu dnes odsouhlasila, že místo v současné době tří by měly existovat v budoucnu jen dvě - rozvědka a kontrarozvědka, které by zastřešovaly jak vojenské, tak i civilní informační služby. Opozici se nelíbí, že o plánovaném zákonu nemá od vlády dostatečné množství informací.

Dvě jsou lepší než tři 

V současné době má Česká republika tři tajné služby. Vojenské zpravodajství spolu s vojenskou kontrarozvědkou tvoří jednu z nich, dalšími dvěma jsou pak Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka (působí v zahraničí), a Bezpečnostní informační služba (BIS) neboli civilní kontrarozvědka (působí v Česku).

Nově by vznikly pouze dvě české tajné služby - současná BIS by plnila i vojenské zpravodajské úkoly, propojením civilní a vojenské kontrarozvědky by vznikl nový úřad Národní zpravodajská služba. Vojenské služby, které byly před několika lety sloučeny do jedné, by tím pádem na základě plánovaných kroků měly být opět rozděleny - část převedena do vnitřních bezpečnostních služeb (kontrarozvědky) a část do vnějších (rozvědky).

Opozice si stěžuje na nedostatek informací

„Osobně zastávám názor, že na počtu zas tak nezáleží, ale záleží na tom, jak vláda tyto služby úkoluje, jak se o ně stará a jak je potřebuje,“ komentuje výsledek dnešního zasedání bezpečnostního výboru stínový ministr vnitra František Bublan. Nelíbí se mu ale, že se jednání nemohl účastnit, ačkoli mu pozvání předseda vlády Mirek Topolánek údajně přislíbil.

Také ostatní opoziční politici zaujímají ke změnám většinou kritické stanovisko, především proto, že podle jejich slov nejsou o plánované reorganizaci dostatečně od vlády informováni.

Dohled vlády a dva stupně kontroly

Změnu v počtu služeb považuje Bublan celkově za pozitivní proto, že by mohla lépe určit působnost služeb a také upravit, komu budou přesně podřízeny. Současný systém kontroly nepovažuje za šťastný. Dnes na vojenské zpravodajství i na BIS dohlíží parlamentní komise, civilní rozvědka žádný dohled ale nemá. Zároveň civilní rozvědka spadá pod ministerstvo vnitra, armádní služba pod ministerstvo obrany, civilní kontrarozvědka je nyní podřízena přímo vládě.

Podle nové struktury by všechny služby měly patřit jen pod vládu. „Já tuto změnu vítám,“ říká Bublan, „zažil jsem obě pozice, byl jsem jak šéf civilní rozvědky, tak ministr vnitra, a vím, že spojení tohoto resortu s rozvědkou není dobré.“

Činnost zpravodajských služeb bude řídit premiér, jejich ředitele budou jmenovat a odvolávat ministři po projednání s příslušnými sněmovními orgány. Ty by měly představovat první stupeň kontroly pro tajné služby, druhým pak bude nezávislý kontrolní orgán.

Nový systém tak odpovídá představě Františka Bublana, který se domnívá, že služby by měly být pod patronátem jednoho koordinátora, který by dohlížel na jejich chod. Bublan také plně souhlasí s tím, aby šéfy rozvědky a kontrarozvědky vybíral parlament, zamezí se tak podle něho střídání vedení při každé změně vlády.

Záměr zákona o zpravodajských službách a jejich kontrole bude nyní projednávat vláda a následně i parlament.

  • František Bublan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/115/11427.jpg
  • Úřad pro zahraniční styky a informace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/97/9663.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 4 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 5 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 9 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 10 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 19 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 21 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 21 hhodinami
Načítání...