Koalici vadí „neustálé obstrukce“, sněmovní pravidla se ale měnit nebudou

3 minuty
Události: Diskuze o změně jednacího řádu Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24

Sněmovna už zřejmě v tomto volebním období do jednacího řádu výrazněji zasahovat nebude, míní před letní přestávkou zástupci koalice. Poslanci doteď mluvili třeba o omezení přednostních práv nebo řečnické doby. To opozice odmítá.

Naposledy koalice prosadila pevné hlasování u závěrečného schvalování korespondenční volby. Podobně poslanci uzavřeli i debatu v prvním čtení důchodové reformy. To opozice kritizuje, koalice ji však viní z obstrukcí.

„Opozice i přesto, že něco řekne, tak obstruuje prakticky neustále,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). „Těch úvah bylo víc, já se přikláním k tomu, aby jednací řád byl změněn,“ dodal.

„To je prakticky vyloučeno z toho důvodu, že na to není čas. Většina jednání se prozdržuje kvůli opozici, takže ještě k tomu přidávat další konfliktní jednání, to by sněmovnu zablokovalo,“ míní předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Koalice má ale nachystané takzvané autonomní usnesení, které by podle jejích zástupců mohlo v některých případech – třeba zkrácením jednotlivých vystoupení – odblokovat jednání sněmovny.

Reakce opozice

„Oni nehrají podle pravidel a snaží se pravidla dělat vlastní. Toto je další ukázka – než aby se snažili vést dialog o změně jednacího řádu, aby to pomohlo všem, tak by chtěli přijít s něčím takovým,“ ohradil se předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO).

„Vždy byla důležitá dohoda mezi koalicí a opozicí, aspoň na některých pravidlech,“ prohlásil Radim Fiala (SPD).

Proměnit se tak měly alespoň interpelace. Nově měly být ráno vždy na tři určené ministry a přinést tak větší účast a taky atraktivitu diskuze. „Během interpelací zůstává tradičně část míst prázdných, a to ať už v řadách koalice, tak i opozice. Třeba jako tento týden. Navíc v tomto volebním období víc než čtvrt roku interpelace vůbec nebyly, zejména kvůli mimořádným schůzím,“ upozornil reportér ČT Martin Šnajdr.

„Úprava interpelací, že by se zařadily každý den ráno, narazila na řadu technických komplikací a především i zvýšení výdajů sněmovny, zejména nákladů na personál,“ podotknul místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ve hře tak je spíš už jen úprava jejich stávající podoby – zkrátit by se mohly časy pro vystupující, což by mělo vést k dynamičtější diskuzi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 58 mminutami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v pondělí v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci.
před 1 hhodinou

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 5 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 6 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 6 hhodinami
Načítání...