Karlovarský radní Bursík kvůli chomutovské kauze rezignuje

Karlovarský radní Petr Bursík (ODS) po dohodě s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO) v pondělí rezignuje na svou funkci. Zajímá se o něj policie v souvislosti s chomutovskou korupční kauzou. Obviněn v tuto chvíli není. Při zásahu na magistrátu v Karlových Varech se policie soustředila na Bursíkův technický odbor. V současné době je radní na dovolené. Po sobotním návratu politika ze zahraničí s ním chtějí jednat i občanští demokraté.

„Hned v pondělí bude vedení města řešit, jak a komu budou agendy radního postupně předány a řízeny, než bude zvolen jeho nástupce. Předpokládám, že jeho postu se do budoucna ujme někdo z kolegů z jeho zastupitelského klubu, o obsazení bude samozřejmě rozhodovat zastupitelstvo města,“ uvedla primátorka.

„Jako uvolněný radní měl Bursík v gesci odbor technický, který spravuje komunikace a infrastrukturu města, odbor životního prostředí a odbor dopravy, z příspěvkových organizací Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, Správu přírodních léčivých zdrojů a kolonád a Kancelář architektury města Karlovy Vary,“ řekl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Mluvčí ODS Jakub Skyva ve čtvrtek řekl, že strana zatím nemá dostatek informací, s Bursíkem chtějí její zástupci jednat také v pondělí. „V nejbližších dnech bude také pozastavovat svoje členství v ODS, aby jeho jméno a především stranická příslušnost nebyly spojovány s touto kauzou,“ uvedl předseda karlovarského oblastního sdružení a poslanec Jan Bureš (ODS).

Bursík už čelí obžalobě v kauze zmanipulování veřejných zakázek agentury CzechTourism. Ovlivnění zakázek zhruba za 27 milionů korun vyšetřovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří v září 2019 obvinili deset lidí. Další dva začali stíhat později. Za Bursíka se tehdy po obvinění i podání obžaloby postavila jak rada města, tak jeho domovská ODS s tím, že počkají na rozhodnutí soudu.

Soud rozhodl o vazbách

Policie obvinila po úterním zásahu chomutovského primátora Marka Hrabáče (ANO), dalších 13 lidí a pět firem z machinací s tendry. Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové se jednání obviněných týkalo stavebních zakázek veřejných zadavatelů a trestné činnosti se dopouštěli od roku 2022 do současnosti.

Podezřelí nebo firmy prý měli v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti a vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody. Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení. Nejpřísnější trest, až 12 let vězení, hrozí za přijetí úplatku. Z něj je obviněn i chomutovský primátor, který čelí i podezření ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zkrácení daně a zneužití pravomoci úřední osoby.

Okresní soud ve čtvrtek rozhodl, že tři z obviněných včetně Hrabáče a bývalého šéfa Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libora Tačnera jdou do vazby. Vyhověl tak návrhu žalobce Jana Svobody. Důvody pro vzetí do vazby byly obava z maření vyšetřování, z ovlivňování svědků a obava z pokračování trestné činnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 2 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 6 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 8 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 10 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 11 hhodinami
Načítání...