K soudu jde případ pašování drog za miliardy korun, jeden z hlavních obžalovaných je na útěku

Krajský soud v Liberci bude řešit rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Jeden z hlavních obžalovaných, devětačtyřicetiletý Vilém Kováč, je na útěku a policie po něm pátrá. Policejní organizace Europol ho zařadila na seznam padesáti nejhledanějších lidí Evropy. Kováč podle kriminalistů díky organizované skupině, kterou kolem sebe vybudoval, poskytoval dalším mezinárodním zločineckým skupinám logistiku a neoprávněně přechovával drogy. Krajská státní zástupkyně podala obžalobu proti jedenácti osobám a jedné firmě.

Policisté v souvislosti s kauzou před rokem zatýkali v devíti evropských zemích a v USA. Za organizovanou drogovou trestnou činnost, krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti zadrželi čtyřiačtyřicet lidí, z toho devět Čechů.

Hlavní zadavatel zakázek, obviněný cizinec, je ve vazbě v Německu a podle zjištění kriminalistů byl v kontaktu s kartely a zločineckými organizacemi téměř po celé Evropě a domlouval drogové obchody s kokainem v tunovém množství přímo z Jižní Ameriky a dovoz hašiše z Blízkého východu.

Liberecká krajská státní zástupkyně nyní podala k soudu obžalobu proti jedenácti lidem a jedné firmě.

Různé úkryty a schránky

Vilém Kováč se podle detektivů podílel na drogových obchodech a vedl v Liberci minimálně od roku 2018 v podstatě drogový velkosklad. Podle jejich zjištění také poskytoval spediční firmy, které přepravovaly zboží se stovkami kilogramů kokainu nebo hašiše. K úkrytu údajně sloužily například banány, plechovky s tuňákem, cestovní kufry, železná ruda, žulové desky, papírové podtácky nebo kukuřičné lupínky.

„Přes tunu kokainu a tři a půl tuny hašiše obvinění podle zjištění policie uskladnili v Liberci a drogy distribuovali dalším zločineckým skupinám. Z některých států Evropské unie si pro ně přijeli kurýři, do jiných byly vysílány kamiony se zbožím a ukrytými drogami. Hodnota pašovaných narkotik dosahovala několika miliard,“ uvedla k činnosti skupiny mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Doplnila, že Kováčova skupina je stíhána i za dovoz cigaret s daňovým únikem přes čtyřiaosmdesát milionů korun.

Hledaný Vilém Kováč
Zdroj: PČR

Podle Šmoldasové hledanému Kováčovi hrozí v případě dopadení a odsouzení výjimečný trest s horní hranicí až čtyřiadvacet let vězení, protože se podílel na mezinárodních drogových obchodech v celkovém prokazovaném rozsahu sedm a půl tuny narkotik. Lidé, kteří mají o Kováčovi jakékoli informace, se mají ozvat na tísňovou linku 158.

Vznikly dva mezinárodní vyšetřovací týmy

Čeští policisté podle Šmoldasové zajistili dva kamiony nezákonně dovezených cigaret, v Ekvádoru policie zadržela přes půl druhé tuny kokainu v zásilce tuňáků, ve Slovinsku 101 kilogramů kokainu v krabicích s banány, v Lotyšsku přes devět set kilogramů hašiše v žulových deskách a přes 180 kilogramů hašiše v kufrech v Nizozemsku.

Podle policejní mluvčí byla trestná činnost tak rozsáhlá, že vznikly dva mezinárodní vyšetřovací týmy. Českou republiku v obou reprezentovaly Národní protidrogová centrála a Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci.