Filipa zarazila Zemanova pochvala vlády, podle Babiše šlo o velmi dobrý projev

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vítá, že prezident Miloš Zeman ocenil dobré hospodářské výsledky Česka a vlády. V souvislosti s migrační krizí však podle Sobotky prezident nepřekvapil a zůstal u předsudků. Za velmi dobrý označil Zemanův projev ministr financí Andrej Babiš (ANO), a to včetně pasáže o uprchlících. Podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska si Zeman spletl žánry, když prý mluvil o věcech, které nepatří do jeho pravomocí. Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa zase poněkud zarazila Zemanova pochvala vlády. Šéf ODS Petr Fiala pak poselství komentoval tak, že se Zeman opět projevil jako levicový glosátor politiky.

„Vítám, že se první část prezidentova projevu nesla v pozitivním duchu a že ocenil dobré výsledky země a vlády: rychlý hospodářský růst, pokles nezaměstnanosti a zvyšující se platy,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě. „Pokud jde o uprchlickou krizi, prezident ničím nepřekvapil. Zůstal u svých předsudků a svého obvyklého zjednodušování,“ poznamenal premiér.

Andreje Babiše těší, že prezident v ekonomické oblasti podporuje kroky vlády. „Přirovnání ke svěrací kazajce nasazené předchozími vládami je trefné. Velmi pozitivně vnímám samozřejmě i to, že stojí za zákony, které mají vybrat více daní a narovnat prostředí,“ uvedl předseda ANO Babiš. „Jako obvykle s ním souhlasím i v pohledu na uprchlickou krizi,“ podotkl. Ve výroku o konci „blbé nálady“ vidí Babiš pokus o spojení národa, ne jeho rozdělování, jak se to prý v minulosti občas stávalo.

„Dnešní doba potřebuje dobré vize, a nikoliv konstatování stavu, státník by měl říci víc. S úsměvem to jde líp, nestačí,“ glosoval na sociálních sítích prezidentovo poselství místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Události: Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana a reakce na něj (zdroj: ČT24)

Kalousek: Prezident si spletl žánry

Miroslav Kalousek projev komentoval tak, že se prý lidé nedozvěděli nic o tom, co prezident dělá a o co usiluje. „Mluvil o problematice, která patří výlučně do kompetence vlády nebo sněmovny, ale nepatří do kompetence prezidenta… Projev by mohl pronést lídr libovolné politické strany, popřípadě předseda vlády,“ prohlásil Kalousek. Dodal, že je možná dobře, že lidé neslyšeli, co Zeman doopravdy dělá.

Předseda komunistů Vojtěch Filip označil prezidentův projev za odraz jeho všeobecně známých názorů. „Můžeme s nimi více či méně souhlasit. Rozhodně však prezidentovi nelze upřít kontinuitu a tvrdošíjnost při jejich prosazování.“ Filip soudí, že větší prezidentovu kritiku by si zasloužilo „hanebné nezvýšení“ důchodů v příštím roce. Zeman se zmínil o „ubohé“ čtyřicetikorunové valorizaci, přičemž zdůraznil rok 2017, kdy by se penze měly zvýšit nejméně o 300 korun měsíčně.

Šéf ODS Petr Fiala poukázal na to, že Zeman doporučoval staré socialistické recepty včetně vysokého progresivního zdanění, které už ale podle předsedy ODS dávno nefungují. „Pro naši zemi žádnou dobrou vizi nenabízí. Mluvil, jako kdyby byl předseda vlády, ne jako hlava státu o Vánocích.“

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (zdroj: ČT24)

Podle Marka Černocha z Úsvitu - Národní koalice měl projev pozitivní náboj. Ocenil slova o tom, že má být spravedlivější sociální systém. „Ten projev byl koncipován tak, aby byl pozitivní, aby dodal energii, takže si myslím, že byl naprosto v pořádku."

Miloš Zeman ve svém vánočním poselství vyzdvihl ekonomický růst Česka, zvýšení platů a nízkou míru nezaměstnanosti. Pochválil za to i současnou vládu, která podle prezidenta vymanila hospodářství ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových kabinetů. Blbá nálada skončila, řekl. V poselství ale také opět kritizoval politiky, kteří zlehčují nynější migrační vlnu. Evropa podle prezidenta čelí organizované invazi.

Vydáno pod