Mateřskou, otcovskou, běžné i dlouhodobé ošetřovné je možné od začátku roku vyřizovat elektronicky. Postup je podobný jako u e-neschopenek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přijala od 1. do 6. ledna 421 digitálních žádostí o mateřskou a 7066 o ošetřovné. Na úterní tiskové konferenci to řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Podle nich systém funguje bez potíží.
Digitální vyřízení mateřské či ošetřovného funguje bez problému, řekl Jurečka
„Od ledna 2025 jsme rozšířili digitální služby na mateřskou, otcovskou, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v mateřství. Příběh milionů papírů ročně nám s 1. lednem skončil. Systém je jednoduchý, administrativně daleko méně náročný. Služba běží bez problémů, systém velmi dobře funguje,“ prohlásil Jurečka. Dodal, že digitální vyřizování usnadní situaci lidem, lékařům i účtárnám zaměstnavatelů.
Lékař vystaví elektronicky potvrzení o datu porodu či rozhodnutí o potřebě ošetřování a elektronicky je pošle sociální správě. Budoucí matce či pečujícímu sdělí identifikátor. Ti ho předají zaměstnavateli, jenž si může podle tohoto identifikačního čísla situaci ověřit, digitálně pošle informace úřadu. Úředníci spočítají příslušnou dávku, která se začne vyplácet.
Podle ministra ČSSZ loni evidovala 442 740 výplat mateřských a 618 116 výplat ošetřovného. Letos za prvních šest dnů úřad dostal 7066 digitálních žádostí o ošetřovné a 421 o mateřskou. V papírové podobě dorazily jednotky žádostí, řekl šéf ČSSZ.
Správa posílá žadatelům SMS. Boháček požádal, aby na ni lidé neodpovídali. „Není důvod. Doručujeme jim kód, reakci nepotřebujeme, není nutná,“ řekl ústřední ředitel. Připustil, že SMS dorazí někdy se zpožděním podle toho, kdy lékař on-line formulář odešle. Pokud by si lidé chtěli ověřit, zda je sdělení platné, mohou se obrátit na call centrum úřadu.
Podle ministra je ČSSZ první plně digitalizovaný úřad v zemi. Elektronické je podávání i zpracování žádostí.
Podle Radima Fialy je digitalizace agend správný směr
„Já doufám, že digitalizace na ministerstvu práce a sociálních věcí dopadne lépe než digitalizace na ministerstvu pro místní rozvoj,“ poznamenal v ČT24 místopředseda SPD Radim Fiala s odkazem k digitalizaci stavebního řízení.
Digitalizace agend je podle Fialy správný směr, ovšem za několika podmínek. „Za podmínky, že to zlepší komfort občanů a zadruhé, že to sníží náklady ministerstev nebo úřadu na spravování agend,“ vysvětlil svůj postoj. Důležité podle něj také je, aby systémy, které stát digitalizuje, mezi sebou byly kompatibilní a aby si mezi sebou byly schopny předávat údaje.
V současném volebním období se podle Fialy o digitalizaci „celkem úspěšně“ snaží právě ministerstvo práce a sociálních věcí. U ostatních resortů je ale digitalizace velmi pomalá a práce v této oblasti čeká i další vládu, dodal místopředseda SPD.