Digitalizaci nezvládají i jiní ministři, nejen Bartoš, volá opozice

Události: Problémy digitalizace v Česku (zdroj: ČT24)

Konec ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který pravděpodobně povede k odchodu Pirátů z vlády, premiér Petr Fiala (ODS) vysvětluje Bartošovou nezvládnutou digitalizací stavebního řízení. Podle opozice ale potíže s elektronizací má i řada dalších ministrů. Totéž tvrdí i někteří Piráti.

Ministerstvo zdravotnictví chtělo spustit příští rok elektronizaci žádanek na vyšetření a zdravotní dokumentace. Nakonec ale spustí jen testování, ostrý start je v plánu v lednu 2026. „To testování je vlastně spuštění. Ale chceme (...) mít možnost, když se najde jakýkoliv problém, jakákoliv chyba, paralelně s tím mít papírové žádanky,“ popsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Mimo e-neschopenky a e-receptu nikdo žádnou digitalizaci nepociťuje,“ kritizovala ministerstvo místopředsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Karla Maříková (SPD).

Papírové zatím zůstávají také soudní spisy. Není jasné, kdy je justiční pracovníci přestanou vozit po chodbách ve vozících. „Já nemám žádnou zákonnou lhůtu na rozdíl od stavebního řízení. A nikdy jsem neslíbil, že systém bude od někdy fungovat. Jde to postupně. Trvá to desítky let,“ brání se ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

„Kdyby nám ministerstvo mělo prezentovat svoje úspěchy na poli digitalizace, tak je to na pět minut. Opravdu se neudělalo skoro nic,“ vytýká Blažkovi předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO).

Ke kritice se přidal i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Zase se to prodlužuje a možná to bude až v příštím volebním období. Když to srovnám s digitalizací stavebního řízení, tak tam už elektronický spis funguje,“ uvedl.

Česko se postupně zlepšuje

V digitalizaci služeb veřejné správy se Česko podle posledního hodnocení Evropské komise zlepšilo. Stále ale zůstává ve spodní polovině unijního žebříčku.

„Teď se digitalizují služby, které občané využívají nejvíce, ale je pravda, že z těch všech asi šesti tisíc služeb, které iniciuje občan, samozřejmě všechny ještě digitalizované nemáme,“ řekl mluvčí Digitální a informační agentury Jan Hainz. Podle agentury je v současnosti v elektronické podobě zhruba deset až patnáct procent klíčových služeb. Patří mezi ně třeba doklady v mobilu nebo Portál občana.