Devět členů Berdychova gangu soud nově uznal vinnými

Praha - Pražský městský soud dnes v další z kauz takzvaného Berdychova gangu uznal vinnými z trestné činnosti devět lidí. U sedmi z nich včetně samotného Davida Berdycha, který již dříve dostal od soudů v součtu přes 15 let vězení, ale upustil od dalšího potrestání. V minulosti totiž byli za podobné činy odsouzeni. Ostatní dva soud potrestal podmínkou. Muži čelí obžalobě z oloupení tří podnikatelů nebo z útoku na policejního informátora. Verdikt je nepravomocný.

Předseda prvoinstančního senátu Petr Braun při odůvodnění verdiktu uvedl, že k upuštění od uložení souhrnných trestů u sedmi lidí přispělo i doznání některých z nich, doba, která uplynula od spáchání skutků, a „fantastické“ hodnocení z věznic. Dnešní rozsudek je nepravomocný. Jednání se z obžalovaných zúčastnil pouze Berdych, který se na místě práva na odvolání vzdal. „Chci vám poděkovat za brilantní vysvětlení celé té kauzy, protože konečně tomu dal někdo nějakou fazónu,“ řekl Braunovi v reakci na verdikt. Státní zástupce a advokáti zbylých obžalovaných si ponechali lhůtu na případné odvolání, aby se ještě mohli poradit s klienty.

David Berdych se před vynesením rozsudku omluvil poškozeným:

„Vím, že je pro vás těžké uvěřit tomu, že to myslím upřímně, ale já se dnes na vše koukám jinak a odsuzuji sám sebe za to, jaký jsem byl.“

Prvního podnikatele někteří z obviněných podle obžaloby unesli koncem října roku 2000 v Praze 4. Muže měli donutit, aby nastoupil do auta a odvezli jej do rekreační chaty u Prahy. Tam ho údajně čtyři dny drželi s očima přelepenýma páskou, spoutanýma rukama a kuklou na hlavě. Pohrůžkami od něj prý vymohli klíče od bytu a kanceláře a šeky na téměř 400 000 korun. Podle spisu jej pak oloupili o dva automobily, kreditní karty a další věci a způsobili mu škodu přes 1,3 milionu korun.

Další dvě události se odehrály v dubnu 2001. Bývalý dopravní policista Jiří Železný se tehdy podle obžaloby vydával za policistu a prováděl fiktivní dopravní kontroly v Praze 10 a 6. Když mu projíždějící řidiči zastavili, údajně je násilím za pomoci kompliců vtlačil do vozu. Dvěma obětem podle spisu svázali nohy a ruce a odvezli je na chatu, kde je několik dnů drželi. Po mužích podle obžaloby žádali pěti až sedmimilionové výkupné. Oběma podnikatelům způsobili krádeží luxusních vozů a dalších věcí bezmála pětimilionovou škodu.

Obětí násilí byl podle obžaloby i policejní informátor. Jeden z obviněných, Radek Trumpeš, na něho podle žalobce v červnu 2000 vystřelil gumové projektily a zasáhl ho pod rameno. Pachatelé prý chtěli muže unést kvůli tomu, že na gang donášel policii. Vzhledem k jeho pozdějšímu zmizení se spekuluje, že se stal obětí lidí kolem Berdycha.

Vydáno pod