Českou republiku zasáhly v neděli silné bouřky, které v řadě regionů zaměstnaly hasiče. Například ti středočeští vyjeli od nedělního odpoledne do půlnoci k více než třem stovkám případů. Většinou se jednalo o čerpání vody ze zatopených sklepů a zahrad. Večer se silnější bouřky přesunuly na východ země. Například na Svitavsku a Pardubicku hasiči likvidovali jejich následky do ranních hodin. Kvůli bouřkám se ochladilo, od úterý se podle meteorologů opět oteplí, tropické teploty s hodnotami od 30 stupňů Celsia se v celé zemi vrátí v pátek. Následovat by ale měla další studená fronta.
Kvůli bouřkám měli hasiči stovky výjezdů. Voda zaplavila domy i silnice
Jednotky hasičů během uplynulého víkendu řešily napříč celým Českem 878 událostí. Nejčastěji šlo o technické pomoci v podobě čerpání vody ze zatopených prostor nebo silnic, vyproštění vozidel z laguny, monitoring hladiny řek nebo odstraňování popadaných větví a stromů z komunikací, uvedla mluvčí hasičského generálního ředitelství Lucie Pipiš.
Hasiči ve Středočeském kraji od nedělních 15:30 do půlnoci vyjížděli k celkem 321 událostem, z čehož v 272 případech se jednalo o technické pomoci. Nejvíce zásahů bylo u zatopených sklepů a pozemků, odkud odčerpávali vodu. Likvidovali také popadané stromy, uvedli hasiči na síti X. Řadu událostí řešili i v Praze. Například v Jeremiášově ulici vyprošťovali kvůli zatopené komunikaci auto uvázlé v laguně.
Velké škody způsobila povodeň například v Hostivici v okrese Praha-západ. Do místního potoka se sesunula zeď. „Celý potok zatarasila a voda se začala rozlévat po silnici. Zídka zároveň dopadla na dvě zaparkovaná auta, která tu stála. Jejich majitelé teď budou situaci řešit s pojišťovnou,“ přiblížila z místa redaktorka ČT Natálie Lošková.
Například v Plzeňském kraji museli hasiči evakuovat zaměstnankyni čerpací stanice ve Zbirohu kvůli přílivu vody a bahna. „Odklízecí práce jsou v plném proudu. Už sem dorazila i technika, takže to nemusejí pracovníci specializované firmy odklízet ručně,“ řekl v poledne redaktor ČT Zdeněk Minařík. Dodal ale, že čerpací stanice by měla být uzavřená čtyři až pět dní.
U obce Hřibsko v Královéhradeckém kraji zasahovali hasiči také u dvou dopravních nehod, v obou případech se jednalo o vozidla, která kvůli záplavě nemohla pokračovat v cestě. Řidičce jednoho z nich museli kvůli rychle stoupající vodě pomoci z auta ven.
Bouře se silným deštěm v noci na pondělí v Hradci Králové a na dalších místech v okrese vytopila desítky domů. Hasiči měli v kraji v souvislosti s bouřkami od nedělních 20:00 do pondělního rána více než sto výjezdů. Z toho bylo přes sedmdesát k čerpání vody v okrese Hradec Králové.
Pytle s pískem na ochranu před valící se vodou hasiči rozváželi ve Stěžerách, v Roudničce a také v hradecké čtvrti Plotiště nad Labem, kde se opět rozvodnil potok Melounka. Vodu čerpali také na mnoha místech v krajském městě. Zasahovali například v obchodním centru v Brněnské ulici nebo v hotelu na třídě SNP.
V Hradci Králové podle dat Povodí Labe od nedělního odpoledne do pondělních tří hodin ráno napršelo přes 84 litrů vody na metr čtvereční. Nejsilnější srážky byly v posledních dvou hodinách před nedělní půlnocí, kdy napršelo kolem šedesáti litrů vody na metr čtvereční. Nejsilnější srážky v kraji zaznamenala stanice na nádrži Rozkoš na Náchodsku, kde v noci spadlo 106 litrů vody na metr čtvereční.
Na Svitavsku spadl strom před jedoucí autobus
V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně na Svitavsku a Pardubicku, a to až do rána. Například u Moravské Třebové v ranních hodinách havaroval autobus, kterému do cesty spadl strom. „Padající strom zasáhl autobus do předního skla. Řidič utrpěl zranění a byl odvezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice. Hasiči strom odřezali a doprava je nyní vedena kyvadlově jedním pruhem,“ upřesnil mluvčí pardubických hasičů Milan Polák.
Kvůli bouřce zasahovali hasiči zhruba u patnácti událostí. V Opatovicích nad Labem čerpaly jednotky vodu na několika místech. To samé bylo potřeba v Lázních Bohdaneč, kde voda zatopila výtahovou šachtu.
V Opatovicích budou následky bouřky odstraňovat ještě v pondělí. Většinu dešťové vody tam přečerpává kanalizace, která ji někdy nestačí zpracovat. Čerpadla mají určitou kapacitu, a když je větší bouřka, objem vody nezvládnou.
„Je to velký průšvih. Vodu máme všude, Pohřebačka, Zelená rezidence a tak dále. Asi osmdesát procent území obce závisí na přečerpávaní vody a to je problém. Potřebujeme dnes odčerpávat podchody a další místa,“ řekl v pondělí ráno starosta Pavel Kohout (Opatovice podle vás).
V Humpolci se bude uklízet týden
Také v Kraji Vysočina napáchaly bouřky velké škody. Například v Humpolci přívalový déšť vymlel dlažbu, jsou kvůli němu propadlé vpusti a vzduté některé poklopy kanalizace. Škody se tam budou likvidovat asi týden. Přesné škody na veřejném majetku město ale ještě nevyčíslilo.
ČHMÚ zaznamenal ve městě do pondělního rána ve čtyřiadvacetihodinovém úhrnu téměř 60 milimetrů srážek. „Problémový byl zase park Stromovka, kde jsou přibližně z osmdesáti procent poškozené mlatové cesty,“ řekl mluvčí radnice Jiří Aujezdský. Opravy město podle něj zadalo vlastním technickým službám. „V pondělí probíhá hlavně úklid vozovek, čištění komunikací, kde je bahno,“ dodal.
Voda zaplavila hlavně Okružní, Pražskou, Hálkovu a Rašínovu ulici. Odtud pak voda pravidelně teče k parku Stromovka a do lokality Rybníček. Protože se problémy s přívalovou vodou v místě opakují, uvažuje město podle mluvčího o vybudování dalších poldrů a retenčních nádrží. „Jednou či dvakrát do roka, když je takový déšť, tak máme bohužel tyto lokality postižené,“ dodal.
Problémy na železnici
Kvůli nedělní bouřce nejezdil přibližně dvacet hodin vlak mezi Dačicemi a Slavonicemi na Jindřichohradecku. Provoz na trati byl obnoven v pondělí kolem šestnácté hodiny, informoval mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Železnice byla na některých místech zanesena bahnem a pískem a déšť ji také podemlel.
Na jihu Čech už byl v neděli odpoledne asi na hodinu do 17:30 přerušený provoz vlaků mezi Kaplicí a Velešínem na Českokrumlovsku na trati z Českých Budějovic do rakouského Lince. Podle Správy železnic to bylo kvůli stromu, který spadl do prostoru dráhy.
Jihočeští hasiči sdělili, že v neděli odpoledne kvůli bouřkám zasahovali hlavně na Prachaticku a Strakonicku. Obec Stachy na Šumavě v neděli odpoledne zasáhla velmi intenzivní bouřka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tam v úhrnu spadlo patrně přes osmdesát milimetrů vody, která způsobila škody za miliony korun.
„Když vezmeme škody na obecním a soukromém majetku, tak se částka bude pohybovat určitě v řádech milionů korun,“ odhadl tamní starosta Petr Lampa (nestr.). Šumavská obec, kde žije přibližně dvanáct set obyvatel, přitom hospodaří s rozpočtem, kdy se příjmy a výdaje pohybují kolem čtyřiceti milionů.
„Jsou poškozené břehy vodního toku, kanalizace někde, samozřejmě zatopené objekty a tak dále. Musíme vše postupně opravit,“ popsal Lampa. Přestože měli lidé v řadě domů zatopené sklepy, nikdo se nemusel kvůli následkům bouřky evakuovat. „Ráno jsme vstali a dali jsme se opět do práce a odstraňujeme to, co voda způsobila,“ dodal.
Velká voda napáchala škody také v průmyslové části obce Stachy, poškodila například tamní dřevovýrobu. „Voda poničila některé hotové výrobky, podlahy, ale zničené mají i spisy v kancelářích. Pracuje se tady v omezeném režimu,“ uvedla redaktorka ČT Nikol Coufalová. Dodala, že škoda ve firmě je asi 800 tisíc.
Podle pojišťoven bouřky způsobily škody za desítky milionů
Bouřky způsobily škody za několik desítek milionů korun. Pojišťovny mají zatím nahlášeno přes sedm set pojistných událostí, v nadcházejících dnech ale očekávají další hlášení škod. Generali Česká pojišťovna zaznamenala zatím 364 nahlášených pojistných událostí za osm milionů korun. „Typově jde nejčastěji o poničený majetek, když do domů natekly přívaly vody – zaplavené sklepy a přízemí, stejně tak garáže,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Dodal, že nejvíce škod bylo nahlášeno ze Středočeského a Moravskoslezského kraje.
Pojišťovna Allianz evidovala k poledni zhruba dvě stě nahlášených škod za pět milionů korun. „Tyto události nejčastěji zapříčinily popadané větve, vytopené sklepy a další škody způsobené vodou. Škody vznikaly nejčastěji ve Středočeském kraji včetně Prahy,“ sdělila mluvčí Allianz Kateřina Novotná.
Klienti Kooperativy nahlásili do pondělního poledne 150 škod téměř ya osm milionů. „Očekáváme, že do konce týdne bude jejich počet ještě výrazně narůstat,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Pojišťovna Uniqa dopoledne evidovala 20 nahlášených škod. Jejich odhadovaná výše byla 1,5 milionu korun.
Česká podnikatelská pojišťovna zatím eviduje desítky nahlášených škod v řádu milionů korun. „Jednou z nich je například zaplavená továrna v okrese Trutnov s odhadovanou škodou ve výši 500 tisíc korun. Většinou se jedná o případy z občanského majetkového pojištění, v jednom případě evidujeme zaplavení nemovitosti do 1,1 metru,“ uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková.
Začátek týdne bude o něco chladnější
Víkendové prudké bouře, které doznívaly v noci na pondělí, přinesly na začátku pracovního týdne ochlazení. Pondělek byl pravděpodobně nejchladnějším dnem týdne. Nejvyšší teploty většinou nepřesáhly dvacet stupňů Celsia, vyšší byly na jihovýchodě. Bylo oblačno až zataženo, vyskytnout se mohly přeháňky nebo déšť.
Od úterý se opět oteplí. „V úterý k nám bude kolem tlakové výše, která se bude přesouvat přes Polsko dále k severovýchodu, proudit teplejší a vlhčí vzduch od jihovýchodu,“ informovali meteorologové. Předpovídají oblačnou až polojasnou oblohu s ojedinělými přeháňkami nebo slabým deštěm. Večer by se v Čechách mohly objevit bouřky. Povane mírný vítr a teploty vystoupají na 24 až 28 stupňů Celsia, na jihovýchodě ke třiceti stupňům.
Ve středu předpověď očekává 21 až 25 stupňů Celsia, na jižní Moravě má být opět tepleji. V polovině týdne přejde přes Česko od západu studená fronta, která přinese mírné ochlazení. Zatímco v noci na středu bude ještě až 19 stupňů, pro noc na čtvrtek meteorologové předpovídají většinou jen mírně přes deset stupňů, v údolích osm stupňů Celsia. Denní teploty se pak budou pohybovat na stejné úrovni jako ve středu. Po oba dny bude znovu mírně foukat.
„O víkendu ovlivní počasí u nás od západu opět zvlněná studená fronta. Před ní vyvrcholí příliv teplého vzduchu od jihozápadu,“ uvedli meteorologové v předpovědi. V pátek vystoupají teploty až na tropických 30 stupňů Celsia, v sobotu bude až 33 stupňů. Do Česka by se opět mohly vrátit přeháňky a bouřky.
Po uplynulém teplotně extrémně nadprůměrném a srážkově nadprůměrném týdnu nebude další období tolik vybočovat z normálu, vyplývá z měsíčního výhledu ČHMÚ. Týdenní průměry nejnižších nočních teplot meteorologové očekávají v nynějším a dalších dvou týdnech kolem 12 stupňů Celsia, v posledním týdnu výhledu od 9. září kolem deseti stupňů.
„Týdenní průměry nejvyšších denních teplot předpokládáme v prvních dvou týdnech předpovědi kolem 26 stupňů Celsia, ve třetím týdnu předpovědi kolem 24 stupňů, ve čtvrtém týdnu kolem 21 stupňů,“ uvedl ČHMÚ. Množství srážek by se podle výhledu v jednotlivých týdnech mělo pohybovat převážně v mezích dlouhodobého průměru.