Na Ukrajinu poslalo Česko od začátku ruské invaze vojenský materiál za 3,8 miliardy korun, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podrobnosti ale její úřad nechce zveřejnit. Zřejmé nicméně je, že se z Česka na Ukrajinu dostaly tanky, houfnice i bitevní helikoptéry. Ne vše ale daroval stát. Vojenský materiál na Ukrajinu odeslaly i české firmy.
Česko už podle ministryně poslalo na Ukrajinu vojenský materiál za 3,8 miliardy
Záběry z převozu i z nasazení na bojišti naznačují, že se do bojů na Ukrajině zapojily například vrtulníky Mi-24, které dříve používala česká armáda, nebo tanky T-72M1 z jejích zásob. U některých záběrů ale není možné určit, zda používané zbraňové systémy pocházejí ze skladů armády nebo soukromých firem. Již na počátku války se k dodávkám na Ukrajinu přihlásily třeba skupina Czechoslovak Group nebo společnosti STV Group a Meopta.
Oficiální potvrzení žádné konkrétní dodávky však zatím nepřišlo a v nejbližší době zřejmě ani nepřijde. „Nadále platí, že dokud válka na Ukrajině neskončí, nebudeme žádné detaily naší pomoci v podobě vojenského materiálu z bezpečnostních důvodů komentovat. Ale nadále dodáváme vojenský materiál, přičemž garantuji, že nejde o nic, co by česká armáda postrádala,“ uvedla ministryně obrany. Sdílnější byl v květnu její americký protějšek Lloyd Austin, který prohlásil, že Česko poslalo Ukrajině bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy.
Obecnější údaje ale zveřejňuje i samo české ministerstvo. Podle Černochové byl dosud na Ukrajinu poslán materiál za 3,8 miliardy korun. „Mimo to kupříkladu pomáháme raněným ukrajinským vojákům v našich zdravotnických zařízeních a držíme na ubytovnách místa pro ukrajinské uprchlíky,“ dodala.
Náměstek ministryně Tomáš Kopečný na jaře řekl, že Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Zdůraznil, že vojenská pomoc z tuzemska odcházela již v době, kdy ostatní země nad dodávkami váhaly.
Část z materiálu, který do Ruskem napadené země putoval, zaplatila sbírka pořádaná ukrajinským velvyslanectvím. Na jeho účtu se od lidí i firem sešlo přes 1,2 miliardy korun. Nemalé peníze na nákup zbraní a munice od českých společností přišly podle dostupných informací i z ciziny.
Před dvěma týdny se v Kodani konala dárcovská konference, na které Česko představilo asi padesát průmyslových projektů, které je tuzemský obranný průmysl často ve spolupráci s Ukrajinci schopen v příštích měsících nebo letech realizovat. Dárcovské země by mohly nyní poskytnout peníze, aby bylo možné zvýšení českých výrobních zbrojních kapacit zaplatit.