Krize mezi Prahou a Bratislavou. Česko-slovenské mezivládní konzultace se nyní neuskuteční

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády oznámil, že se česko-slovenské mezivládní konzultace v příštích týdnech či měsících neuskuteční, český kabinet to nepovažuje za vhodné. Podle Fialova vyjádření se země liší v názorech na klíčová zahraničně-politická témata, zejména příčiny ruské agrese na Ukrajině. Rozhodnutí podpořil například šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Slovenský premiér Robert Fico (SMER) tento krok zkritizoval a řekl, že ohrožuje hluboké česko-slovenské vztahy. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že se chce ze své pozice nadále snažit vztahy obou zemí upevňovat.

„Jsme přesvědčeni, že v této chvíli není potřeba uskutečnit společné zasedání obou vlád. Informovali jsme slovenskou stranu o našem rozhodnutí a o úmyslu setkání odložit,“ prohlásil Fiala. Spolupráce mezi zeměmi podle něj musí být zaměřena na konkrétní projekty.

Česko a Slovensko se liší zejména v postoji k válce na Ukrajině. Zatímco Česko napadenou zemi podporuje i vojensky, Slovensko poskytovat materiál z armádních zásob nehodlá.

Podle Fialova vyjádření z minulého týdne se země liší i v názorech na příčiny ruské agrese. „Vztahy jsou mnohostranné, je spousta společných témat, míníme je rozvíjet a věnovat se tomu. Ale není možné zastírat, že existují výrazné rozdíly v názorech na některá klíčová zahraničněpolitická témata,“ doplnil český premiér ve středu.

Česká vláda považuje za problematické například setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Šéfové diplomacií jednali minulý týden na regionálním fóru v Turecku, s Lavrovem se setkal také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Fiala se se slovenským premiérem Robertem Ficem původně loni v listopadu domluvil na pokračování tradice společných jednání vlád, mělo se uskutečnit v Česku na jaře letošního roku. Dosud poslední mezivládní konzultace se uskutečnily loni v dubnu v Trenčíně, slovenský kabinet tehdy vedl Eduard Heger.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodnutí přerušit mezivládní konzultace podpořil. „Naši partneři doslova na druhé straně zeměkoule, na druhém konci světa rozumí tomu, že bezpečnost Evropy ovlivňuje bezpečnost celého světa. Proto mě mrzí, že kolegové na Slovensku to nevidí úplně stejně,“ konstatoval na tiskové konferenci. O ruské agresi na Ukrajině hovořil při cestě po Indii, Austrálii a Japonsku minulý týden. Pokračovat podle Lipavského mají meziresortní jednání v bilaterálních agendách.

„Myslím, že přátelé k sobě mají být upřímní a mají si umět sdělit i nepříjemné věci. Pokud se Slovensko snaží o diplomacii na obě strany, tak zkušenost velí tak, že většinou zůstanete na jedné straně,“ dodal šéf české diplomacie.

Česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru, kritizoval ve středu večer v prohlášení slovenský premiér Robert Fico (SMER) rozhodnutí českého kabinetu přerušit konzultace s jeho vládou. Slovenská vláda podle něj naopak nebude vystavovat hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení a tento krok „suverénní zahraniční politiku“ Bratislavy neovlivní.

Předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka toto rozhodnutí považuje asi za nejhorší moment od vzniku samostatné České republiky a Slovenska. „Kvůli krokům, které Fico spolu s ministrem Blanárem udělali, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů,“ napsal v prohlášení Šimečka, který je také místopředsedou slovenského parlamentu. Fica přirovnal k někdejšímu slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi, za jehož vládnutí v 90. letech čelilo Slovensko kritice západních zemí kvůli deficitu demokracie.

Podle exministra zahraničí a prezidentského kandidáta Ivana Korčoka plnou odpovědnost za zhoršení vztahů s Českem nese slovenská strana. „Vláda vede Slovensko do izolace, pálí mosty k sousedům, zbavuje se spojenců a vážně poškozuje národně-státní zájmy,“ napsal dlouholetý diplomat Korčok.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k přerušení konzultací sdělila, že bude nadále usilovat o upevnění vztahů mezi Českem a Slovenskem. „Když hodnotově oslabíme zahraniční politiku, můžeme ztrácet přátele. Je mi líto, že se to děje. Ze své pozice se nadále budu snažit naše vztahy upevňovat,“ uvedla Čaputová.