Česko nabídlo Slovensku pomoc s přepravou plynu

4 minuty
Studio ČT24: Česká nabídka pomoci Slovensku s přepravními a zásobníkovými kapacitami zemního plynu
Zdroj: ČT24

Česko je připraveno poskytnout Slovensku přepravní kapacity plynu přes své území. V dopise adresovaném slovenské ministryni hospodářství Denise Sakové (Hlas) o tom ujistil šéf českého resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Oba ministři byli následně v telefonickém kontaktu.

Vlček připomněl dopis svého předchůdce Jozefa Síkely (STAN), který byl odeslán v září. Síkela v něm tehdy nabídl dostatek kapacit k zajištění bezpečnosti dodávek pro Slovensko. Zdůraznil také dostatečnou kapacitu české přepravní soustavy, která by mohla významně přispět k nahrazení dodávek přes Ukrajinu.

„V případě potřeby, kdyby Slovenská republika potřebovala pro tranzit plynu využít českou energetickou nebo plynárenskou infrastrukturu, tak ta je připravena. Má dostatečnou kapacitu tak, aby dokázala vykrýt i spotřebu Slovenské republiky,“ přiblížil Vlček.

Saková prý nabídku Česka uvítala a zváží ji, dodal Vlček ve vyjádření pro ČT. Nabídka podle tiskové zprávy tuzemského ministerstva platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. Česko dosud čerpalo plyn z východu i západu.

„Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu může mít negativní dopad na stabilitu dodávek v některých zemích regionu. Česko je na tuto situaci díky strategickým investicím a robustní infrastruktuře připravené,“ uvedl dále Vlček.

Připomněl, že k cenově dostupným alternativním dodávkám plynu do regionu podle něj nyní výrazně přispěje také zrušení německého poplatku za skladování. Ten v současnosti činí 2,5 eura za megawatthodinu a podle analytiků prodražoval přepravu plynu do Česka natolik, že v posledních dvou měsících vzrostl podíl dováženého plynu z východu na 95 procent. Po zrušení poplatku, které v prosinci odsouhlasil německý spolkový sněm, experti očekávají opětovný nárůst dodávek ze západu. Česko odtud čerpá plyn z Norska a LNG z terminálu v Nizozemsku. Z východu tekl do tuzemska především plyn z Ruska.

Tuzemské zásobníky plynu jsou podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu naplněny z 63 procent. Je v nich přes 2,22 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně méně než ve stejném období loni. Tehdy bylo v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, naplněny tak byly z 88 procent.

Problémy s dodávkami energií na Slovensko

Ohledně dodávek plynu na Slovensko vystoupil minulý týden v pátek tamní premiér Robert Fico (Smer). Ukrajině pohrozil odvetnými opatřeními – včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.

Ukrajina, která se od února 2022 brání plnohodnotné ruské vojenské agresi, už dříve oznámila, že neplánuje prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své sítě plynovodů.

Slovenský premiér tvrdí, že alternativní trasy by prudce zvýšily náklady a také by postihly tamní zisky z tranzitu, země by podle Fica přišla o půl miliardy eur (asi 12,5 miliardy korun) na poplatcích. Prohlásil také, že zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu zasáhne Evropskou unii a její konkurenceschopnost.

Otevřený dopis unijním lídrům

Fico se pak v neděli otevřeným dopisem obrátil na představitele EU kvůli rozhodnutí Ukrajiny zastavit tranzit zemního plynu. Učinil tak poté, co web RBK-Ukrajina s odvoláním na ministra energetiky Hermana Haluščenka napsal, že Kyjev se kvůli Ficovým výrokům obrátil na evropské úřady.

Ukrajině byly podle Fica nabídnuté i jiné varianty tranzitu plynu, tedy nejen ruského, ale že je prý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl. Zelenskyj nicméně už v létě uvedl, že Kyjev jedná o alternativních možnostech, například o tranzitu ázerbájdžánského plynu do Evropy. Na posledním summitu EU pak Ficovi prý vysvětlil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí než z Ruska.

Ukrajinský ministr energetiky Haluščenko v ukrajinské televizi uvedl, že vláda chce, aby každý v EU dodržoval existující normy a předpisy. „Napsal jsem dopis eurokomisaři pro energetiku, (evropské síti provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) ENTSO-E a Energetickému společenství, abychom zajistili, že tyto otázky budou řešeny náležitě z hlediska souladu se zákonem.“

Politolog Jozef Lenč z Filozofické fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě si nemyslí, že by česká nabídka ohledně poskytnutí přepravních kapacit pro plyn mohla změnit rétoriku slovenského premiéra Fica.

„Na jedné straně to může vypadat jako vyřešení sporu, který se rozhořel krátce po návštěvě Roberta Fica v Moskvě. Myslím si, že to nebude něco, co by uspokojilo část argumentace, kterou Fico vůči Ukrajině vyjádřil – výpadek financí z tranzitu,“ uvedl ve vysílání ČT24.

9 minut
Studio ČT24: Politolog Jozef Lenč o energetické situaci na Slovensku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 10 mminutami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 1 hhodinou

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 9 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 15 hhodinami
Načítání...