Češi se rychlovlakem svezou zřejmě až za deset let

5 minut
Události: Stavba vysokorychlostních tratí má zpoždění
Zdroj: ČT24

Výstavba vysokorychlostních tratí má zpoždění. Lidé se tak rychlovlakem svezou později, než jim stát sliboval – nejdřív zřejmě až za deset let. Nové termíny představil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Přípravu podle něj prodlužuje mimo jiné jednání s dotčenými kraji. Zpoždění kritizuje opozice. Poukazuje na to, že konkrétní plán na vybudování železnice vláda schválila již před sedmi lety.

Jedno z plánovaných rychlých spojení z Prahy do Katowic se začne stavět příští rok, konkrétně půjde o dva úseky mezi Brnem a Přerovem. Trať ale bude jedinou, na které se příští rok začne pracovat. Stavba dalších se posouvá, v některých případech až o pět let. Zpožděné budou oproti původním plánům všechny hlavní úseky vysokorychlostních tratí.

„Máme za sebou víc než tisíc jednání se zástupci veřejnosti, se starosty a starostkami. To, co se odehrává v případě vysokorychlostních tratí, tu zatím v České republice nebylo – jak co do množství jednání, tak hledání co nejlepšího technického řešení,“ uvedl Kupka.

Například práce na rychlém spojení do Drážďan měly začít v roce 2027, nyní to dle Kupky bude o tři roky později. Konkrétně třeba úsek vysokorychlostní tratě Polabí, který má vést z Běchovic do Poříčan, se měl původně začít stavět příští rok. Nový termín je rok 2030, v provozu by měla trať být o pět let později.

„Byl zde velký optimismus, jak bude velice snadné projednávání například územních rozhodnutí, ale některé změny trvaly déle než rok,“ podotkl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zpoždění kritizuje opozice. Podle ní měla vláda v přípravě vysokorychlostních tratí postupovat razantněji. „Máme v liniovém zákoně v tuto chvíli vyřešeny výkupy pozemků a víme, že to velmi dobře funguje na Ředitelství silnic a dálnic při stavbě dálnic, ale nemáme v zákoně vysokou prioritu pro vysokorychlostní tratě,“ prohlásil člen sněmovního výboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO).

Kupka: Přejdeme na projektový způsob řízení

Zpoždění nabírají i některé dálniční projekty. Třeba D11 u polských hranic, která se začala stavět se zhruba ročním odkladem v pátek.

„Musíte řešit nejen samotnou stavbu, ale máte tam i účastníky řízení. To jsou v podstatě ti sousedé, kteří se k tomu musí vyjádřit. Když projektujete železnici nebo dálnici, tak těch sousedů tam máte jednoduše víc,“ poznamenal odborný asistent na Katedře dopravní telematiky ČVUT Zdeněk Lokaj.

Zrychlit výstavbu vysokorychlostních tratí by podle šéfa resortu měl přechod na projektový způsob řízení, dohlížet na něj bude premiér Petr Fiala (ODS). Pro některé úseky počítá vláda i s financováním formou PPP.

Rozhodující část vysokorychlostních tratí by měla být hotová do roku 2040, zbytek o deset let později. Podle Správy železnic ČR by na některých místech mohly vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů za hodinu.

Modernizace železničních koridorů postoupila

Vládě se v posledních letech daří navyšovat rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého se financují dálniční i železniční projekty. Příští rok má vystoupat na rekordních 160 miliard korun. Ve srovnání s rokem 2020 je to nárůst o polovinu.

Vysokorychlostní tratě otálejí, ale modernizace klíčových železničních koridorů postoupila. Za letošek má přibýt 89 kilometrů rekonstruovaných tratí. Třeba na čtvrtém koridoru z Děčína přes Prahu a České Budějovice do Rakouska je až na pár kratších úseků hotovo. Rychlost tam ale nepřesáhne dvě stě kilometrů za hodinu.

Dálniční síť se s letošním rokem rozšíří bezmála o 120 kilometrů, včetně nových úseků na D3, D4, D49 nebo D55. Dalších více než sto kilometrů se momentálně staví. Některé úseky, třeba středočeská část D3, jsou ale zatím v nedohlednu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 6 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 8 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 8 hhodinami
Načítání...