Čaputová si na Národní třídě připomněla 17. listopad

13 minut
Prezidentka Čaputová u památníku 17. listopadu
Zdroj: ČT24

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položila odpoledne u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze kytici a zapálila svíčku. „Sedmnáctý listopad patří mezi největší svátky naší novodobé historie,“ prohlásila Čaputová před přítomnými novináři. Prezident Petr Pavel s manželkou Evou prezidentku přivítali na Pražském hradě i s jejím partnerem Jurajem Rizmanem už dopoledne. Po oficiálním ceremoniálu, při kterém zazněly státní hymny obou států a oba politici spolu absolvovali přehlídku čestné stráže, se slovenská prezidentka zapsala do pamětní knihy. Následovalo soukromé jednání obou hlav státu a poté pracovní oběd.

Sametová revoluce byla společným dílem Česka a Slovenska, položila základy demokracie a dosud z ní čerpáme, pronesla Čaputová na Národní třídě. Uvedla, že je ráda, že vpředvečer sametové revoluce může opět být v Praze.

Lidé před třiceti čtyřmi lety na Národní třídě stáli sjednocení proti totalitě, měli odvahu, odmítali násilí, byli vyzbrojení havlovskou pravdou a láskou, řekla. „Pokud jim toto stačilo na vítězství demokracie, věřím, že tyto kvality a hodnoty nám budou stačit na obranu demokracie,“ dodala.

Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí SNP. „Vnímala jsem velmi jasně, protože se u nás doma o tom mluvilo, že se děje velká změna,“ řekla. Čaputová také potvrdila, že nebude znovu kandidovat na hlavu Slovenska.

Setkání s Pavlem

„Jsem opravdu rád, že si paní prezidentka našla čas k pracovní návštěvě Česka v předvečer státního svátku, zároveň také před nadcházejícím jednáním V4 na prezidentské úrovni a také krátce po volbách na Slovensku,“ řekl novinářům před soukromým setkáním obou hlav států Pavel.

Vyzdvihl také blízké vztahy mezi oběma zeměmi, na které chce navazovat na všech úrovních a pragmaticky hledat společný zájem. Summit zemí Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se uskuteční na Pražském hradě příští středu.

6 minut
Přivítání slovenské prezidentky na Hradě
Zdroj: ČT24

Mnoho témat k diskusi mají obě hlavy státu podle Čaputové i podle Pavla, mimo jiné právě připravované jednání V4. Čaputová je ráda, že se s Pavlem mohou setkat při příležitosti její pravidelné návštěvy Prahy den před společným svátkem demokracie. „Naše vztahy jsou mimořádně blízké a věřím, že takové zůstanou dále,“ uvedla.

Debata se studenty

Odpoledne se Čaputová ve Slovenském institutu potkala s krajany, následně položila kytici a zapálila svíčku na Národní třídě. Večer slovenská prezidentka debatovala se studenty Univerzity Karlovy. Mimo jiné řekla, že demokracie není konstanta, ale dynamická pulzující entita se všemi svými chybami, které se lidé musí snažit vylepšovat. Dodala, že Češi a Slováci musejí být vděční za to, že demokracii mají.

Studenty zajímal její pohled na nenávistnou rétoriku nebo dialog napříč názorovým spektrem. Nenávistná rétorika na Slovensku podle Čaputové v posledním roce před parlamentními volbami gradovala, neskončila přitom v politickém prostoru, ale promítá se do celé společnosti.

Demokracii podle ní oslabuje také fragmentace demokratického tábora. „Máme objednávku po dokonalosti v politickém prostoru, ale já stále vysílám signál, že to nikdy nebude naplněné,“ řekla a dodala, že politici jsou lidé, kteří dělají chyby, a nelze tak čekat ideál. „Jsem vděčná každému slušnému, hodnotovému a nedokonalému politikovi,“ doplnila.

Studenty zajímalo také téma polarizace společnosti, například v rodinách nebo pracovních kolektivech. Je třeba snažit se pochopit, z jaké pozice člověk hovoří a poznat jeho životní příběh, odpověděla na dotaz, jak vést dialog s lidmi s opačnými názory. Je podle ní skvělé, když diskuse skončí férovou výměnou optiky.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková předala na konci debaty Čaputové Zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy. Na slovenské prezidentce si Králíčková váží odvahy, se kterou vždy hájila menšiny a zastávala se potřebných. Ocenila také její pokoru a empatii, stejně jako to, jak hájí demokracii a právní stát.

Návštěva je tradicí

Čaputová Česko ve stejný termín navštívila i v předchozích dvou letech, setkala se s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem a v předvečer 17. listopadu uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě.

Pavel se s Čaputovou sešel už několikrát. Slovenská prezidentka mu osobně přijela poblahopřát v lednu po jeho vítězství v prezidentských volbách. Vyjádřila radost nad tím, že v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty. Pavel pak jen několik dní po své březnové inauguraci odjel na Slovensko při své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. S Čaputovou poté například také na jaře společně cestovali na Ukrajinu, kde navštívili místa zasažená ruskou invazí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rada: Přihlášku do tendru na ředitele ČT podalo 21 lidí. Některé mají nedostatky

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize přišlo 21 přihlášek. Některé ale mají nedostatky. ČTK to řekl předseda Rady ČT Karel Novák. Seznam uchazečů zveřejní rada ve čtvrtek ráno. Při minulé volbě před dvěma roky přišlo 13 přihlášek, ale pět radní vyřadili pro nesplnění požadavků výběru. Tehdejšího vítěze tendru Jana Součka rada na začátku letošního května po roce a sedmi měsících ve funkci odvolala. Souček před dvěma lety porazil nejdéle sloužícího generálního ředitele Petra Dvořáka.
před 4 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení také například zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů a zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 3 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 3 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 13 hhodinami
Načítání...