Česká televize nasytila návštěvníky LFŠ třemi hodinami studentských filmů

Uherské Hradiště - Nejlepší krátké snímky od mladých českých a slovenských filmařů představil včerejší Studentský maraton. Tříhodinový program mohli sledovat zároveň návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti a diváci kanálu ČT2. Přehlídka studentských filmů byla ochutnávkou toho, co bude od září Česká televize pravidelně nabízet na novém kanále ČT art.

Přes pět stovek filmových fanoušků v sobotu večer zaplnilo Masarykovo náměstí v Uherském hradišti. S úderem desáté hodiny obsadily plátno zdejšího letního kina filmy studentů z FAMU, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, VŠMO Písek a dalších. Šestnáctka krátkých snímků dala divakům přehled o tom, co  v současné době točí mladí filmaři na středních i vysokých školách.

Na plátně se vystřídaly hrané i animované filmy nejrůznějších žánrů od dramatu, přes komedii až po sci-fi. „Tento projekt je zaměřený na to, aby většinový divák u televizní obrazovky zjistil, že studentské filmy nejsou jenom pro studenty. Jsou to zábavné, profesinálně natočené snímky s často profesionálním obsazením, které i na krátké ploše deset, patnáct minut umí vyprávět hodně zajímavý příběh,“ vysvětlil dramaturg Studentského maratonu Milan Kruml.

Televizní diváky provázela nočním programem moderátorka Jolka Krásná, která se o film a vše s ním spojené dlouhodobě zajímá. „To, co jsem viděla, mě velmi potěšilo. Vždycky jsem si myslela, že studentské filmy jsou třeba technicky nedokonalé. Ale musím řict, že teď jsou studenti na takové technické úrovni, že jsou to profesionální filmy,“ sdělila svoje dojmy Jolka Krásná.

Mezi diváky sklidily největší ohlas animované snímky a komedie. „Úplně mě dostal asi dvouminutový animovaný kraťas Deadline. Bylo to svižné, vtipné a ze života. Navíc je neuvěřitelné, že to dělal kluk ze střední školy,“ okomentovala snímek Filipa Javory ze Školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové Aneta Beránková z Jihlavy.

„Krásný byl kreslený film Kde rostou motýli? Byl o dost lepší než pohádky, které dávají normálně v televizi,“ poznamenala teprve jedenáctiletá Jana z Uherského Hradiště, která se přišla podívat na první část studentského maratonu s rodiči.

„Kdybych to nevěděl, tak mě asi nenapadne, že ty filmy netočili zkušení profesionálové. Snad to té nové generaci filmařů vydrží a nezkazí se, byla by to fakt škoda,“ zamyslel se Jiří Zapletal z Uherského Hradiště.

Ohlédnutí za studentským maratonem (zdroj: ČT24)
Vydáno pod