Vojenský dron s umělou inteligencí v simulaci zabil svého lidského operátora. Bránil mu zničit cíl

Americká armáda měla provést virtuální cvičení, při kterém se testovalo, jak by se drony vybavené umělou inteligencí (AI) zachovaly při útocích na cíle a tento stroj podle informací amerického plukovníka měla v simulaci zabít člověka. Velitel později své vyjádření dementoval s tím, že se špatně vyjádřil.

Bezpilotní letoun řízený umělou inteligencí se totiž rozhodl „zabít“ svého lidského operátora, který mu bránil ve splnění jeho hlavního úkolu, jímž bylo zničení vojenského cíle.

Umělá inteligence použila při simulovaném testu „velmi neočekávané strategie k dosažení svého cíle“, uvedl plukovník Tucker „Cinco“ Hamilton, šéf testů a operací umělé inteligence u amerického letectva na květnové konferenci Future Combat Air and Space Capabilities Summit v Londýně.

Americká armáda pro deník Independent popřela, že by k takové simulaci kdy došlo, na stránkách konference ale o Hamiltonově projevu existují písemné záznamy. 

„Ministerstvo letectví žádné takové simulace s drony s umělou inteligencí neprovádělo a nadále se zavazuje k etickému a zodpovědnému využívání technologie umělé inteligence,“ uvedla mluvčí letectva Ann Stefaneková. „Zdá se, že plukovníkovy komentáře byly vytrženy z kontextu a byly míněny jako anekdota.“

Obejít překážky je snadné

Hamilton na konferenci popsal simulovaný test, při němž dostal dron poháněný umělou inteligencí za úkol zničit systémy protivzdušné obrany nepřítele, a nakonec zaútočil na každého, kdo by provedení tohoto rozkazu bránil. Podobně jako v reálných situacích byl dron dozorován lidským operátorem, v tomto případě samozřejmě také simulovaným. Takový člověk má za úkol operaci přerušit, pokud něco podle něj brání hladkému průběhu – například se v cílové oblasti nacházejí civilisté. 

„Systém si začal uvědomovat, že sice správně identifikuje hrozbu, ale občas mu lidský operátor řekne, aby tuto hrozbu neničil. Dostával ale odměny v podobě bodů za to, že hrozbu zničí. Co tedy udělal? Zabil operátora. Zabil operátora, protože ten člověk mu bránil v dosažení cíle,“ měl plukovník uvést.

Podle velitele pak umělá inteligence dostala nové příkazy – naučili ji, že zabíjet operátora je špatné. Pokud ho likvidovala, přicházela o body podobně, jako by nesplnila misi. Poradila si i tak: začala místo toho útočit na komunikační věž, kterou operátor používal ke komunikaci s dronem, aby mu zabránil v zabití cíle.

Hamilton na této prezentaci varoval před přílišným spoléháním se na umělou inteligenci a uvedl, že test ukazuje, že „nemůžete vést rozhovor o umělé inteligenci, inteligenci, strojovém učení, autonomii, pokud nebudete mluvit o etice a umělé inteligenci“.

Po několika dnech se plukovník za svoje slova omluvil - s tím, že myslel vše jen jako hypotetický příklad a nic takového se ani v reálném světě ani v simulaci nestalo. 

Umělé inteligence jako zbraně

Téma inteligentních zbraní je vysoce kontroverzní. Přestože před vojenským využitím umělých inteligencí řada expertů dlouhodobě varuje, americká armáda je testuje. Už před rokem takový algoritmus využila k ovládání stíhačky F-16.

Tucker Hamilton patří mezi ty, kdo před tím varují. Už v loňském rozhovoru pro odborný web Defense IQ řekl: „Umělá inteligence není nic hezkého, není to ani žádný módní výstřelek; navždy změní naši společnost a naši armádu.“

Podle něj jsou AI zde, jsou reálné a už mění společnost. „Umělá inteligence je ale také velmi křehká, dá se tedy snadno oklamat nebo zmanipulovat. Musíme vyvinout způsoby, jak ji udělat odolnější, a mít větší povědomí o tom, proč softwarový kód dělá některá rozhodnutí.“

(Článek byl doplněn o omluvu plukovníka Hamiltona, že šířil nepravdivou informaci. Detailně je to popsáno ve zvláštním článku.)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 57 mminutami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
před 16 hhodinami

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
před 17 hhodinami

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
před 20 hhodinami

Pozdní večeře může škodit. Biologické hodiny v mozku se přizpůsobují času jídla

Biologické hodiny v části mozku zvané choroidní plexus, která se podílí na tvorbě mozkomíšního moku, se přizpůsobují nejen podle světla, ale také podle doby příjmu potravy. Ukázal to nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
před 21 hhodinami

Rostoucí počet kosmických letů zpomaluje „hojení“ ozonové vrstvy

V současnosti startuje do vesmíru více raket než kdy dříve. Podle nové studie by to mohlo zpomalit obnovu životně důležité ozonové vrstvy. Problém je podle vědců zcela reálný a současně podceňovaný – zároveň ale řešitelný.
včera v 07:30

Brněnští archeologové našli bronzové brnění z dob Trojské války

Muzeum města Brna zveřejnilo unikátní archeologický nález z mladší doby bronzové, tedy z časů bájné Trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
21. 7. 2025

Plnohodnotné mléko bez krav se blíží. Vědci učí bakterie, jak ho vyrábět

Mléčné výrobky jsou jedním ze základů lidského stravování. Jenže jejich produkce je značně náročná – na energie, vodu i zemědělskou půdu. Věda tak hledá alternativu. A vypadá to, že by ji mohly nabídnout mikroorganismy.
21. 7. 2025
Načítání...