Oheň a led. Zamrzlou Sibiř zasáhly už v květnu zombie požáry

3 minuty
Horizont ČT24 – Sibiř sužují vedra a lesní požáry
Zdroj: ČT24

Na západě Ruska a v části Sibiře panují už teď třicetistupňová horka. Vedra pak zesílila lesní požáry a jednotlivých ohnisek jsou už desítky. Jen v Ťumenské oblasti shořelo na 60 tisíc hektarů. Podle expertů právě na Sibiř dopadají klimatické změny zvlášť silně.

V ruské Samaře začalo v polovině května předčasné horké léto. Momentálně tam panují teploty kolem 32 stupňů, což je o deset víc než běžně v květnu. Kromě úpalů a úžehů hrozí něco mnohem horšího: lesní požáry. Mizí kvůli nim stovky hektarů lesa.

„Pokud se oheň začne šířit v korunách stromů, bude velmi těžké ho zastavit. Postihne rozsáhlou plochu poblíž zabydlených oblastí,“ varoval Dmitrij Agejev z ministerstva pro mimořádné události.

První lesní požáry letos přišly mimořádně brzo – a hasiči i záchranáři už museli zasahovat. „Zapojili jsme speciální vlak s cisternou, stejně jako mobilní vzdušný tým. Díky seskupení týmů a zdrojů se oheň nerozšířil dál,“ popsal situaci v Uljanovské oblasti Andrej Šmelkov z ministerstva pro mimořádné události.

Plameny, které nikdy nevyhasnou

Situace na Sibiři se horší poslední tři roky. Na některých místech plameny od loňska ani nevyhasly. V rašelině totiž doutnají i přes zimu, klidně i v pětadvacetistupňových mrazech. Vyšší teploty i sucho je teď zase probudily k životu – pro tuto jejich schopnost přežít svou „smrt“ se jim říká zombie požáry. Právě v oblasti ruské Sibiře jsou nejrozšířenější.

Nová studie v odborném časopise Nature, která vyšla tento týden, varuje, že s klimatickými změnami budou tyto typy požárů stále častější: podporuje je právě vysoká teplota v létě, která dostatečně prohřeje zemi. 

Za požáry si ale místní mnohdy mohou sami, typicky neopatrným spalováním trávy, které se chtějí po zimě zbavit. Tato praxe je přitom dlouhodobě kritizovaná ekology i státními úředníky. „Naštěstí nemáme žádné oběti. Všem se daří dobře. Samozřejmě jsou šokovaní. Jedna žena se nervově zhroutila a naši lékaři jí poskytli pomoc,“ říká Alexej Ruškich, guvernér Uljanovské oblasti.

Požáry už se objevují i na těžko představitelných místech. Například Ojmjakon platí za jedno z nejchladnějších míst na zemi, přitom v jeho okolí hoří lesy i země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 16 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 17 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 20 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 21 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...