Obří rudé oko se otevřelo na nebi: Mars se přiblížil Zemi nejvíc až do roku 2035

Planeta Mars se v úterý 6. října 2020 v 16 hodin 19 minut středoevropského letního času přiblíží k Zemi na vzdálenost 62,07 milionu kilometrů – bude tak k naší planetě nejblíže až do roku 2035. Jen o týden později, 13. října 2020, nastane takzvaná opozice Marsu se Sluncem a planeta tedy bude pozorovatelná celou noc.

Díky svému přiblížení je Mars v těchto dnech opravdu jasný: po Slunci, Měsíci a Venuší je teď čtvrtým nejjasnějším objektem oblohy. Už středně velkým hvězdářským dalekohledem jsou na něm pozorovatelné útvary jako polární čepička nebo terénní oblasti s rozdílnou odrazivostí. Vzácného příblížení také využil úřad NASA, který k Marsu vyslal 30. července vozítko Perservance v rámci mise Mars 2020. Ta by Rudé planety měla dosáhnout 18. února příštího roku a bude tam hledat známky života.

Mars na dohled

Planeta Mars obíhá okolo Slunce po protáhlé eliptické dráze. V bodě takzvaného přísluní, tedy nejblíže u Slunce, bývá ve vzdálenosti 206,6 milionu kilometrů, v odsluní pak o 42,6 milionu kilometrů dále. Stejně tak i naše planeta obíhá kolem Slunce po eliptické dráze a rozdíl mezi přísluním a odsluním činí zhruba 5 milionů kilometrů.

Nasčítáním těchto rozdílů tak kolísá i minimální vzdálenost Země od Marsu v době takzvaných opozic – tedy když je Mars na opačné straně oblohy než Slunce, a tedy v bodě největšího přiblížení se Zemí. Tato vzdálenost se pohybuje mezi 55,8 a 101,3 milionu kilometrů. Právě letos 6. října bude vzdálenost mezi Zemí a Marsem jednou z nejmenších.

Návštěva jen jednou za 15 až 17 let

„Kolísání vzdáleností Marsu od Země během opozic se Sluncem jsou periodická. Každá následující opozice nastává zhruba po 2 letech a 2 měsících, přičemž velká opozice (tedy Mars je ve vzdálenosti zpravidla menší než 60 milionů kilometrů od Země) připadne na 15. anebo 17. rok od té poslední. Památnou velkou opozicí Marsu byla ta, která se odehrála 28. srpna 2003. Mars byl při ní od Země 55,8 milionu kilometrů daleko (tedy téměř třikrát blíže než Země od Slunce), což bylo vůbec největší přiblížení za posledních 60 tisíc roků,“ uvádí astronom a astrofotograf Petr Horálek.

Zvětšující se Mars na obloze
Zdroj: NASA

Nejvýraznější opozice posledních dekád se pak odehrála před dvěma lety, 27. července 2018, kdy se Mars přiblížil na vzdálenost 57,8 milionu kilometrů. Letos bude Mars o něco více než o 4 miliony kilometrů dále, ale stále nejblíže až do 15. září 2035. Do konce století se velké opozice odehrají ještě 14. srpna 2050 (56 milionů kilometrů), 2. října 2067 (59,8 milionu kilometrů), 1. září 2082 (55,9 milionu kilometrů) a 31. července 2097 (57,3 milionu kilometrů).

„Vůbec největšího přiblížení od roku 2003 se ale nedožijeme – nastane až 29. srpna 2287 a Mars při něm bude 55,7 milionu kilometrů daleko od nás,“ doplňuje Horálek. Celou tabulku marsovských opozic najdete na této stránce

Skvělé podmínky pro rudou planetu. Jak ji pozorovat?

Při letošní opozici sice Mars není úplně nejblíže k Zemi, ale bohatě to kompenzuje fakt, že leží velmi vysoko v souhvězdí Ryb. Díky tomu lze planetu sledovat mimořádně vysoko nad obzorem – více než 46° v době jeho kulminace nad jihem (po jedné hodině ráno). Vychází prakticky přesně na východě v době soumraku (okolo 19. hodiny) a zapadá na západě v době rozbřesku (okolo 7. hodiny ranní). S velkou výškou nad obzorem už zdaleka nevadí neklid vzduchu a pozorovatelé si mohou vychutnat krásný obraz Marsu už v malých dalekohledech.

Tyto podmínky se navíc ještě budou zlepšovat v průběhu října a první půlky listopadu.
Mars bude ve dnech okolo největšího přiblížení dosahovat úhlové velikosti až 22,6″, což znamená, že už v loveckém triedru jej uvidíme jako malý kotouček.

„Pro plnohodnotný zážitek je ale dobré se vybavit středně velkým hvězdářským dalekohledem s průměrem nad 5 centimentrů, který při větším než 50násobném přiblížení již umožní pozorovateli spatřit náznaky povrchových objektů jako polární čepičku nebo takzvané albedové útvary (oblasti na povrchu Marsu s různou odrazivostí). Větší teleskopy s větším přiblížením pochopitelně umožní lepší pozorování a také fotografování planety. Pochopitelně pokud Mars záhy nezakryje celoplošná prašná bouře, což bývá při jeho velkých přiblíženích poměrně obvyklé. Ideální je navštívit nejbližší hvězdárnu, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu omezení z důvodu pandemické situace,“ doporučuje Horálek. Pomoci s vyhledáním nejbližší hvězdárny může Astronomická mapa České republiky.

Mars o velikosti Měsíce nečekejte

V souvislosti s velkou opozicí Marsu se opět objevuje virální „kachna“ upozorňující na možnost uvidět Mars o velikosti Měsíce. Tento hoax vznikl právě při maximálním přiblížení Marsu v roce 2003, ale je nesmyslný. I při největším přiblížení k Zemi je Mars asi 70x menší než Měsíc na pozemské obloze. Ostatně pozorovatelé se o tom mohli přesvědčit už 2. října, tedy jen 4 dny před maximálním přiblížením Marsu k Zemi, kdy se Měsíc krátce po úplňku nacházel jihozápadně pod Marsem. 

K Marsu vycestoval robotický hledač života

Velkého přiblížení Marsu k Zemi využila také americká agentura NASA, která 30. července letošního roku vypustila v rámci mise Mars 2020 na zhruba půlroční pouť k rudé planetě vozítko Perservance (v překladu „vytrvalost“), jehož hlavním cílem bude hledání pozůstatků života na Marsu z dob, kdy se na něm nacházely vhodné podmínky včetně vody v kapalném stavu.

Přístroje na palubě vozítka také budou analyzovat marsovskou atmosféru a pomáhat vědcům na Zemi s přípravou potenciálních misí prvních astronautů na rudou planetu. Vozítko by mělo dosednout na marsovský povrch 18. února 2021 a pracovat alespoň jeden marsovský rok (tedy 687 dní). Na povrchu Marsu jej také bude doprovázet minivrtulník Ingenuity (v překladu „vynalézavost“). V rámci mise také mohli a stále mohou lidé z celého světa poslat své jméno na Mars do přistávací oblasti Lake Crater.

Vzácné úkazy na obloze do konce roku

Velkou opozicí Marsu letošní rok plný vzácných nebeských úkazů nekončí. Již 21. října vrcholí každoroční meteorický roj Orionidy, způsobený smítky prachu z nejslavnější komety vůbec – Halleyovy. Orionidy budou mít velmi příznivé podmínky. Rovněž ideální podmínky čeká roj Geminidy, který vrcholí 14. prosince s aktivitou více než 120 meteorů za hodinu.

Naprostá vzácnost nás pak čeká 21. prosince, kdy se na večerní obloze úhlově vělmi těsně přiblíží k sobě planety Jupiter se Saturnem. Tak těsné přiblížení se naposledy odehrálo v roce 1623 a znovu jej uvidí až další generace v roce 2080. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 7 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 10 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 10 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 12 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 14 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...