Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.

Tito delfíni se nechovají jako ti v oceánech. Nevyskakují z vody ve velkolepých obloucích, nevynořují se na dlouhé intervaly ani neplavou ve vodorovné poloze. Místo toho plavou bokem, většinu času tráví pod vodou, mají dlouhé čenichy a jsou téměř úplně slepí. Delfínovec ganžský je vzácný druh říčního delfína, jehož domovinou je právě Ganga a přilehlé jihoasijské vodní toky.

Podle nového průzkumu žije v indických řekách asi 6327 říčních delfínů – 6324 delfínovců ganžských a pouze tři delfíni induští. Většina delfínů induských se vyskytuje v Pákistánu, protože řeka Indus, podle níž jsou pojmenovaní, protéká oběma jihoasijskými zeměmi.

Oba tyto druhy delfínů jsou Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) klasifikovány jako ohrožené. Výzkumníci z Indického institutu pro divokou přírodu v letech 2021 až 2023 zkoumali 58 řek v deseti státech, aby vytvořili první komplexní přehled o počtu indických říčních delfínů.

Pravěcí delfíni

Původ delfínovců ganžských je stejně fascinující jako samotní tvorové. Vědci je často nazývají „živoucími fosiliemi“ a tvrdí, že se vyvinuli z mořských předků starých miliony let. Když moře kdysi zaplavilo nízko položené oblasti jižní Asie, tito delfíni se přestěhovali do vnitrozemí, a když vody ustoupily, zůstali na místě. Postupem času se přizpůsobili kalným, mělkým řekám a vyvinuli si vlastnosti, které je odlišují od jejich příbuzných žijících v oceánu.

Podle odborníků má nový průzkum zásadní význam pro sledování populací říčních delfínů. Od roku 1980 uhynulo nejméně pět set delfínovců. Mnoho z nich se náhodně chytilo do rybářských sítí nebo bylo usmrceno úmyslně, což zvýrazňuje trvalé ohrožení tohoto druhu.

Delfínovec
Zdroj: Wikimedia Commons/Christina H Lockyer a Gill T Braulik

Ochránce přírody Ravindra Kumár Sinha říká, že až do začátku roku 2000 bylo povědomí o říčních delfínech velmi malé. V roce 2009 byl delfínovec ganžský prohlášen indickým národním vodním živočichem, aby se podpořila jeho ochrana.

Ochránci přírody však tvrdí, že je před nimi ještě dlouhá cesta.

Delfínovci na kuchyňském stole

Delfínovce nadále loví pytláci na maso a tuk, z něhož se získává olej, který se používá jako rybářská návnada. Jindy se srazí s lodí nebo se zachytí do rybářských vlasců a uhynou.

Podle indických zákonů o ochraně přírody je náhodné nebo cílené zabití delfínovců ganžských považováno za pytláctví a hrozí za ně přísné tresty. Mnozí chudí rybáři se proto mršin v tichosti zbavují, aby nedostali pokutu. Říční výletní turistika, která se v Indii v posledním desetiletí rozmohla, jejich přirozené prostředí také ohrožuje. Na řekách Ganga a Brahmaputra se plaví desítky výletních lodí.

Kvůli špatnému zraku a pomalé rychlosti se delfínovci ganžští obzvláště snadno srazí s loděmi a jinými překážkami. K jejich zranitelnosti přispívá i pomalý reprodukční cyklus – dospívají mezi šestým a desátým rokem života a samice rodí obvykle jen jedno mládě za dva až tři roky.

Sinha ale doufá, že říční delfíni mají v Indii budoucnost. „Velkou roli při záchraně delfínů sehrály vládní iniciativy. Udělalo se toho hodně, ale je třeba udělat ještě mnohem víc,“ říká ochránce přírody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
14. 5. 2025
Načítání...