Léky i drogy stále více pronikají do životního prostředí. Dalším důkazem je nový výzkum amerických vědců, kteří v tělech delfínů našli stopy léčiv používaných v lidské medicíně, včetně syntetické drogy fentanyl.
Delfíni na fentanylu. Američtí vědci našli v tělech kytovců léky
„Nesprávné užívání léčiv má negativní dopady; včetně rezistence vůči antibiotikům, závislosti, předávkování a dokonce i smrti. Léčiva se navíc stala novými látkami přispívajícími ke znečištění. Představují rostoucí globální problém, protože jejich přítomnost se prokázala ve sladkovodních ekosystémech, řekách i oceánech po celém světě,“ popsali problém autoři studie, která vyšla v odborném časopise iScience.
Vědci v ní zkoumali 89 vzorků tuku od delfínů volně žijících poblíž amerických břehů. Šestaosmdesáti zvířatům vědci odebrali vzorky „za živa“, dalších šest zvířat našli mrtvých a vzorky jim tedy odebrali posmrtně.
V tělech třetiny zvířat se našly stopy léčivých látek používaných v lidské medicíně. Fentanyl, látku používanou (a v USA i nadužívanou) proti bolesti, testy odhalily u osmnácti živých a všech mrtvých zvířat. Ačkoliv vědci vzorky sbírali na třech různých místech v Mexickém zálivu, výsledky byly ve všech lokalitách podobné.
„Delfíni se často využívají jako bioindikátory zdraví ekosystémů. Jejich tuk je totiž bohatý na lipidy, což způsobuje, že se v něm dobře ukládají různé znečišťující látky,“ doplnili autoři s tím, že odběr vzorků tuku od živých zvířat je relativně bezbolestný a neinvazivní.
Výsledky, které ukazují, jak moc pronikl fentanyl do delfíních těl, podle vědců naznačují, že se jedná o dlouhodobý problém, jenž se rozšířil do všech částí Mexického zálivu.
Souhra více negativních faktorů
Výzkum také odhalil, že vzorky tkání delfínů žijících v oblastech s vysokým rizikem ohrožení obsahovaly vyšší koncentrace léčiv.
„Chronická expozice léčivům a jejich kumulativní účinky na mořské savce nejsou dosud plně známy, nicméně jejich přítomnost ve třech populacích delfínů v Mexickém zálivu podtrhuje potřebu rozsáhlých studií, které by posoudily rozsah a zdroje kontaminace,“ podtrhli autoři.
Není jasné, jestli tyto látky měly na zvířata negativní vliv, nicméně u fentanylu se to dá předpokládat. Tato látka je totiž v potlačování bolesti asi stokrát účinnější než morfium a může vést ke stavům pasivity. Současně na ní rychle vzniká závislost a při nedostupnosti drogy pak i silné abstinenční příznaky. Fentanyl je nejčastějším důvodem smrti Američanů ve věku od osmnácti do 45 let.