Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.

Okem vidět nejsou. Ale čím menší jsou, tím větší hrozbu představují. Řeč je o mikroplastech, mikroskopických částečkách umělých hmot, které pronikají stále víc do životního prostředí. Podle série čtrnácti nových studií se těchto látek našlo ve velkých evropských řekách alarmující množství.

„Toto znečištění jsme našli ve všech zkoumaných evropských řekách,“ uvedl francouzský vědec Jean-Francois Ghiglione, jenž koordinoval rozsáhlý mezinárodní výzkum, který hledal mikroplasty v devíti velkých řekách od Temže po Tiberu. Z českých řek bylo ve studii jen Labe. Ve všech tocích analýzy odhalily alarmující znečištění: v průměru tři částečky mikroplastů na metr krychlový. Je to hodně, ale ani zdaleka to není tak kritický problém jako jinde.

V deseti nejvíce znečištěných řekách světa totiž nedávno v jiné studii vědci naměřili hodnoty více než desetinásobné: čtyřicet mikroplastů na metr krychlový. Celá tato desítka se s výjimkou Nilu a Nigeru nachází v Asii, patří do ní například Mekong, Ganga, Indus nebo Žlutá řeka.

Jenže pouhé množství částic ve vodě nemusí znamenat samo o sobě to nejdůležitější. Ve hře je totiž ještě jeden faktor. A tím je objem vody, která proteče nějakým místem. Na řece Rhone ve francouzském Valence se díky rychlému proudění „každou sekundu objeví tři tisíce plastových částic,“ popisuje Ghiglione. V Seině v Paříži jich je přibližně devět stovek za sekundu.

Slzy mořských panen

Tyto mikroplastové částečky měří většinou do pěti milimetrů, většina je ale tak malá, že je člověk okem nezpozoruje. Patří mezi ně syntetická textilní vlákna z praní oblečení i mikroplasty uvolněné z pneumatik automobilů nebo při odšroubování plastových uzávěrů lahví.

Dopadů mikroplastů na lidské i zvířecí zdraví je spousta. Tím nejhorším je fakt, že se na ně mohou navázat bakterie, mnohdy nebezpečné. Jednu takovou našli vědci i na mikroplastech v Loiře – ta je dokonce schopná nakazit člověka.

Nečekaným zjištěním bylo, že celá čtvrtina mikroplastů objevených v řekách nepochází z odpadu, ale z průmyslových plastových pelet. Tyto granule, kterým se přezdívá „slzy mořských panen“, se dají také někdy nalézt rozptýlené na plážích po námořních nehodách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 44 mminutami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025
Načítání...