TÉMA

Nottingham

Evropa zápasí se špatným počasím. Švédsko hlásí extrémní mráz, Francie a Německo záplavy

Zatímco v západní Evropě silný vítr a přívalové deště způsobily záplavy, v severských zemích narušily dopravu extrémní mrazy a sněhové bouře, informoval server The Guardian. Husté sněžení uvěznilo zhruba tisíc osobních i nákladních automobilů na více než 24 hodin na švédské dálnici. Povodně komplikují situaci ve Francii, ale také v Německu, kde v tamních spolkových zemích Sasko-Anhaltsko, Durynsko a Dolní Sasko zůstává povodňová situace kvůli vydatnému dešti dramatická.
4. 1. 2024Aktualizováno4. 1. 2024, 21:09|

Vysoké tresty za zotročení šesti Čechů ve Velké Británii jsou pravomocné, potvrdil soud

Vrchní soud v Praze potvrdil tresty pětici mužů, kteří ve Velké Británii vykořisťovali minimálně šest lidí z Ústecka. Jeden z nich stráví za mřížemi deset a půl roku, další dva pak osm a půl a osm let. Čtvrtý obžalovaný dostal trest ve výši tří a půl let, poslední od soudu odešel s dvouletou podmínkou. Verdikt je pravomocný. Gang pod záminkou velkého výdělku dopravil nic netušící uchazeče o práci do Velké Británie a nutil je tam k práci v otrockých podmínkách nebo k prostituci.
11. 9. 2023|

Organizovaná skupina je obžalovaná ze zotročení několika Čechů v Británii

Ústecký krajský soud se bude zabývat případem moderního otroctví, ke kterému mělo dojít ve Velké Británii. Podle obžaloby organizovaná skupina cíleně vykořisťovala minimálně šest lidí z Ústecka. Gang měl pod záminkou výdělku dopravit nic netušící uchazeče o práci do Británie a nutit je tam k práci v otrockých podmínkách. Obžalovaným, na jejichž dopadení spolupracovali čeští a britští policisté, hrozí až šestnáct let vězení. Informoval o tom Dan Anděl z ústeckého státního zastupitelství.
23. 11. 2022|

Vědci zkoumali cévní svazky v kořenech. Výsledkem by mohly být rostliny na míru

Mezinárodní tým s českou účastí přispěl k pochopení vývoje cévních svazků v kořenech rostlin. Výzkum může pomoci při šlechtění plodin odolnějších vůči suchu. Studii vydal časopis Nature Plants.
6. 1. 2022|

Ke kolektivní imunitě možná není třeba 60 procent nakažených, ukazuje mezinárodní výzkum

Dosáhnout skupinové imunity proti covidu může být snadnější, než se čekalo, naznačuje nový výzkum. „Kouzené číslo“ je podle něj 43 procent nakažených.
24. 6. 2020|

V naší galaxii existuje 36 mimozemských civilizací. Spočítali to vědci vylepšením klasické rovnice

V naší domovské galaxii Mléčná dráha existuje 36 inteligentních mimozemských civilizací, které jsou schopné komunikovat s ostatními. K takovému číslu dospěli na základě výpočtů britští astrofyzikové, kteří se pokusili aktualizovat teorii o možném výskytu mimozemských civilizací ve vesmíru. Vědci ale upozornili, že objevení možných signálů vysílaných ze vzdálených vesmírných těles může být s použitím současných technologií nesmírně obtížné, jelikož nejbližší možný živý svět je od Země vzdálen nejméně 17 tisíc světelných let.
16. 6. 2020|

V čínské laboratoři se koronavirus přenesl z extrémně infikované kočky na jinou

Čínští vědci zkoumali přenos nemoci COVID-19 mezi kočkami. Tři zvířata nakažená extrémně velkým množstvím viru zavřeli do klece nedaleko zdravých a na jednu z nich se nemoc kapénkami přenesla. Výzkum zatím nebyl recenzován. Pokud se potvrdí, může to odhalit jednu z cest šíření nemoci, protože z předchozích výzkumů se zdá, že virus se může přenášet z člověka na kočku. O přenosu opačným směrem zatím není nic známo.
2. 4. 2020|

Díky virtuální realitě vědci vidí do hlav policistů, když jde o život

Britští neurologové začali studovat vzruchy v mozcích ozbrojených policistů. A to v situacích, kdy jde o život – ať už jejich vlastní, nebo cizí. Sice jen v prostředí virtuální reality, získaná data ale skutečným stavům odpovídají. Cílem je lépe pochopit reakce ve vyhrocených okamžicích, a policisty na ně lépe připravit.
14. 4. 2019|