TÉMA

NDM

Lojzek Lapáček v ostravském divadle dribluje napříč dvacátým stoletím

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) sáhlo po adaptaci románu spojeného s Ostravou. Spisovatel Ota Filip v autobiografickém Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy použil ostravský region jako hřiště, přes které se přehnala druhá světová válka i komunistický puč. Fotbal v nich hraje důležitou roli. NDM hru uvádí s podtitulem Fotbalový driblink napříč dějinami dvacátého století. Lojzka hraje Robert Finta.
3. 2. 2022|

Bez emocí to nejde. V Ostravě řeší rozchod muzikálem

Tomáš Savka, Tomáš Novotný, Martina Šnytová a Klára Jelínková se rozchází na jevišti Národního divadla moravskoslezského. Střídají se totiž v hlavních rolích komorního muzikálu Pět let zpět (The Last Five Years), jehož tématem je rozpad vztahu. Ostravská scéna inscenaci uvádí v české premiéře.
3. 10. 2019|

Vzruš mě! V Ostravě uvádějí muzikál o skutečné vraždě

Komorní muzikál o vášni a chladnokrevné vraždě uvádí na své scéně Dvanáct Národní divadlo moravskoslezské. Inscenaci Thrill me (Vzruš mě!) napsal americký skladatel Stephen Dolginoff podle skutečné události, k níž došlo v Chicagu v roce 1924. Divadelní zpracování jednoho z nejvíce medializovaných soudních procesů mělo premiéru o jednaosmdesát let později.
19. 5. 2019|

Jako hudba z Toma a Jerryho. V Ostravě vykládají Snář Bohuslava Martinů

Surrealistickou operu Julietta aneb Snář považoval Bohuslav Martinů za to nejlepší, co kdy složil. Hudebními obrazy se v ní pokusil zachytit, jak křehká je hranice mezi snem a skutečností. V režii tvůrčího dua SKUTR Juliettu nově nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské.
15. 4. 2019|

Smrt jako 3v1. V Ostravě poprvé uvádí kompletní Pucciniho triptych

Když Giacomo Puccini v roce 1918 uvedl svůj operní triptych, vyslovil přání, aby se tyto tři jednoaktovky hrály vždycky pohromadě. To se dařilo – ale jen do jeho smrti. O podobách smrti a lásky všechny tři kusy také shodou okolností pojednávají. V Národním divadle moravskoslezském je popvé v historii této scény uvedou tak, jak si Puccini přál: jako ucelený triptych během jednoho večera .
12. 12. 2018|

Může se člověk poučit z nelidskosti? V Naší třídě soused vraždí souseda

Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo hru, která budí v Polsku i deset let po premiéře velké vášně a hraje se jen sporadicky. Drama Naše třída současného polského autora Tadeusze Słobodzianka je totiž inspirováno masakrem, k němuž došlo za druhé světové války v městečku Jedwabne. Tehdejší pogrom i divadelní hra ukazují, čeho všeho jsou lidé schopni, když jim jde o přežití.
13. 11. 2018|

Ano, bude hůř. Rok na vsi v Ostravě není žádná idyla

Žádný idylický vesnický obraz čtyř ročních období, ale pokřivený portrét mezilidských vztahů. Národní divadlo moravskoslezské zdramatizovalo nově rozsáhlou knižní předlohu bratří Mrštíků. Rok na vsi je podle tvůrců o každém z nás, zobrazuje archetyp rodiny i celého lidstva.
29. 10. 2018|

Pilota, který sestřelil teroristy, soudí už i divadlo v Ostravě

Vinen, nebo nevinen? O osudu souzeného vojenského pilota může po pražském a brněnském rozhodnout i ostravské publikum. Národní divadlo moravskoslezské totiž nastudovalo inscenaci Teror. V divadelním soudním procesu jsou diváci porotou, která rozhoduje o rozsudku.
11. 4. 2018|