Šéfové parlamentů zemí visegrádské čtyřky, do které patří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se shodli na podpoře pokračování vojenské i humanitární pomoci Ukrajině, řekl šéf českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která se jednání v Bratislavě rovněž zúčastnila, brání Ukrajinci nejen svou suverenitu, ale starají se také o to, aby se konflikt s Ruskem nepřelil přes jejich hranice.
Vojenská pomoc Ukrajině musí pokračovat, shodli se jednomyslně šéfové parlamentů zemí V4
„Jsem velmi rád, že jsme se jednomyslně shodli na tom, že je třeba, abychom Ukrajině pomáhali humanitárně, vojensky a abychom jednoznačně zdůrazňovali, že právo Ukrajiny na svrchovanost, samostatnost, svobodu a demokracii nemůže být upíráno,“ uvedl Vystrčil.
Pekarová Adamová se vyslovila pro to, aby nadále pokračovala jednotná podpora zemi, která se už téměř rok brání ruské ozbrojené agresi. „Jsem ráda, že jsme se shodli na tom, že Rusko páchá na Ukrajině barbarskou válku,“ řekla.
Šéf maďarského parlamentu László Kövér, jehož země se postavila proti dodávkám zbraní ze Západu na Ukrajinu přes své území, řekl, že podporuje, aby ambice Ruska nemohly ohrožovat středoevropský region. Za nevyhnutelný předpoklad tohoto cíle označil existenci suverénní Ukrajiny.
Podle Maďarska páchá EU kvůli energiím sebevraždu
Šéfové parlamentů Visegrádské skupiny hovořili také o nelegální migraci. „Musíme hledat cesty, jak zabránit nelegální migraci, ale zároveň dosáhnout toho, abychom pomáhali těm, kteří pomoc potřebují,“ řekl Vystrčil.
Při debatě na téma energetické krize Kövér řekl, že EU páchá sebevražednou politiku. Podle něj je třeba také posoudit, zda nebudou unijní země po odklonu od dovozu energií z Ruska závislé na jiných dodavatelích.
Kövérovi v reakci oponoval šéf slovenské sněmovny Boris Kollár. Označil za správné, že státy se rozhodly pro dovoz energií ze zemí, které se nebudou prostřednictvím ekonomických otázek snažit řešit své politické cíle.