Vstup Finska a Švédska do NATO je realistický, míní Landovský. Obě země jsou podle něj připraveny

9 minut
Jakub Landovský k případnému rozšíření NATO
Zdroj: ČT24

Severoatlantickou alianci (NATO) podle britského listu The Times čeká rozšíření. Pod vlivem nynější ruské agrese na Ukrajině se k NATO chtějí už v létě údajně připojit Švédsko a Finsko. Na to už reagoval Kreml, podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova rozšiřování Aliance nepřispěje k bezpečnosti v Evropě. Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský (ČSSD) považuje vstup Švédska a Finska do Aliance za realistický.

„Je to vrcholné politické rozhodnutí, záleží na třiceti spojencích, zda pošlou pozvánku. A také jestli bude dostatek politické vůle na straně Švédska a Finska. Pod tlakem toho, co udělalo Rusko na Krymu v roce 2014, se nálada velice rychle mění. Od té doby podpora setrvale roste, dnes dosahuje poměrně vysokých čísel,“ uvedl Landovský. 

Podle něj mohou obě země přispět k obraně Aliance. „Jsou to naši nejbližší partneři. Jejich integrace do aliančních procedur a struktur z hlediska kompatibility je skutečně asi nejlepší ze všech partnerů,“ hodnotí velvyslanec. 

Přijímací proces do NATO má obvykle určité fáze, kdy se například Aliance dotazuje na to, zda je kandidát připraven. „Poměrně dobře obě země známe, jsou připraveny učinit svůj zásadní politický krok,“ říká Landovský. Současná situace, kdy se další země chtějí přidat k NATO, by podle něj měla být varováním pro ruského prezidenta Vladimira Putina, že „dosahuje ve všech sférách opaku než toho, co chtěl“. 

Zrychlené přijetí?

Landovský upozornil, že každý přijímací proces do NATO je jiný. „Tato situace nese znaky historické možnosti, a uvidíme, jak na to zareagují spojenci a jak se bude dál vyvíjet situace ve Finsku a Švédsku, které dlouhodobě deklarovaly, že by ten krok chtěly učinit společně,“ řekl s tím, že v tuto chvíli nevidí nic, co by mohlo vstup obou zemí do Aliance brzdit. 

Na „výhružky z Kremlu“ NATO podle Landovského z principu ohledy nebere. „Je to rozhodnutí, které musí vycházet ze svobodné vůle národů v Evropě,“ upozornil. Rozhodovat bude třicet členů Aliance a kandidátské země. „V tuto chvíli do toho Rusko nemá co mluvit,“ dodal.

Pokud jde o Ukrajinu a její případný vstup do Severoatlantické aliance, český velvyslanec situaci hodnotí jako fázi „otevřených dveří“. Cílem členských států je teď pomoci Ukrajině, aby se Rusku dokázala ubránit. „Možná někdy v budoucnu na základě toho, jak se situace na bojišti promění a promítne do politické roviny, dostane ta otázka znovu nějakou dynamiku směrem k budoucímu přijetí,“ uvažuje. 

Odchod z NATO? Je to možné, ale nedává to smysl

NATO doposud nikdy neřešilo odchod některé z členských zemí. „Ne, že by se taková věc nedala udělat, ale přestává dávat smysl, a to hlavně v momentě, kdy Aliance potvrdila svoji historickou úlohu, a všichni její členové jsou nesmírně rádi, že garance článku 5 funguje v té podobě, v jaké funguje dnes,“ uvedl směrem ke garanci bránit napadenou členskou zemi.

NATO podle Landovského dává záruku bezpečnosti. „To je ten hlavní signál, který bych chtěl vyslat. Nikdy jsem to (možnost odchodu z NATO) nezaregistroval jako vážnou věc,“ dodal. Reagoval tím na některé politické subjekty v členských zemích, které odchod z Aliance požadují. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V centru Athén vybuchla bomba u kanceláří železničního dopravce

V rušné čtvrti v centru Athén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle dostupných informací nedošlo k žádným zraněním.
před 1 hhodinou

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 2 hhodinami

Celostátního vojenského cvičení by se v Polsku mohlo zúčastnit až sto tisíc lidí

Polsko čeká příští rok poprvé celostátní vojenské cvičení. Účast na něm bude dobrovolná. Zapsat se budou moci i ženy a očekává se zájem až sta tisíc lidí. Cvičení budou probíhat buď jako série víkendových školení nebo jako měsíční výcvik v kasárnách. Polská armáda má nyní včetně rezervistů k dispozici na dvě stě tisíc lidí, podle Varšavy je to ale málo. Plán posledních dvou vlád počítá s navýšením až na tři sta tisíc. S rekrutací mají pomoci i náborové akce. Navyšovat stavy se ale armádě daří už pět let. Jen v minulém roce přišlo šestnáct tisíc zájemců. Vliv na to mělo i zvýšení platů o téměř pětinu.
před 2 hhodinami

Zvláštní americký vyslanec Witkoff jednal s Putinem

V Petrohradě v pátek večer skončila po více než čtyřech hodinách schůzka ruského vládce Vladimira Putina se zvláštním americkým vyslancem Stevem Witkoffem, která se soustředila na hledání mírové dohody v rusko-ukrajinské válce. Informovala o tom agentura Reuters. Výsledky jednání nebyly bezprostředně známy.
před 8 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump dělá to, co sliboval před volbami, míní Vondráček

„Nyní už víme, že jestliže přichází nějaké oznámení, může to být jen proto, aby druhý den to oznámení bylo jiné a aby se jednání (o clech) posunula,“ řekl v pořadu Interview ČT24 místopředseda ANO Radek Vondráček, podle kterého americký prezident Donald Trump dělá to, co sliboval před volbami. Vondráček kromě kroků amerického prezidenta ohledně tarifů hovořil rovněž o Trumpově nepředvídatelnosti nebo o tom, jakým způsobem by s šéfem Bílého domu měla jednat Evropská unie.
před 13 hhodinami

Velitelka americké základny v Grónsku dostala výpověď, distancovala se od Vance

Velitelka jediné americké vojenské základny v Grónsku byla propuštěna kvůli kritice politiky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa vůči arktickému ostrovu, který je dánským autonomním územím. Velitelství vesmírných operací americké armády ve čtvrtek uvedlo, že plukovnice Susannah Meyersová byla odvolána z funkce na základně Pituffik v důsledku „ztráty důvěry v její schopnost vést“.
před 16 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími tarify uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...