Střelba na hranici, kde přibývá migrantů. Polsko si předvolalo běloruského diplomata

Polské ministerstvo zahraničí si předvolalo běloruského chargé d’affaires Alaksandra Časnouského, uvedla v pátek agentura PAP. Záležitost podle ní souvisí se situací na polsko-běloruských hranicích, kde neustává příliv migrantů z třetích zemí, pokoušejících se z Běloruska překročit hranice Evropské unie.

Polští pohraničníci blokují skupinu migrantů u obce Usnarz Górny
Zdroj: Reuters Autor: Grzegorz Dabrowski

Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská v pátek oznámila, že běloruská hlídka ve čtvrtek vypálila výstřely směrem k polským vojákům, kteří spolu s pohraničníky hranici střeží. Bělorusové podle mluvčí pravděpodobně stříleli slepými náboji, každopádně nikomu se nic nestalo.

Chargé d´affaires byl předvolán kvůli „agresivnímu chování Běloruska proti Polsku“ a přijal jej šéf východního odboru, uvedl mluvčí polské diplomacie Lukasz Jasina po krátké schůzce s běloruským diplomatem, která se podle něj odehrála „v úřední atmosféře“. „Máme důkazy, že se střílelo,“ řekl mluvčí podle televize TVN 24 a dodal, že Varšava je připravena v případě potřeby předložit tyto důkazy běloruské straně a také veřejnému mínění a jiným státům. Incidentů však podle mluvčího bylo více a odehrávají se již delší čas. Mluvčí Jasina upozornil, že situace mezi Polskem a Běloruskem je „ze dne na den napjatější“ a „nic v tuto chvíli neslibuje uklidnění“.

Naopak běloruský diplomat při odchodu z ministerstva řekl novinářům, že „informace o střelbě jsou nepravdivé“. 

Pokusů o překročení hranic přibývá

Polsko spolu s Litvou a Lotyšskem obviňují režim samozvaného běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že používá migranty jako „hybridní zbraň“ v odvetě za sankce Evropské unie.

Agentura připomněla, že polští pohraničníci od srpna zabránili více než 10 tisícům pokusů o překročení hranic a okolo 1500 migrantů zadrželi v hloubi Polska. Jen v září zaznamenali více než 7500 pokusů o překonání hranice. Část zemí EU nyní navrhuje, aby mohla být výstavba zábran na této hranici financována z unijních peněz.

Kvůli migračnímu tlaku od 2. září ve 183 obcích v pohraničním pásu platí výjimečný stav, který byl původně zaveden na 30 dnů, ale později byl prodloužen o dalších 60 dnů.

Náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydać v úterý sdělil, že polská diplomacie poslala Minsku další nótu s návrhem na vyslání humanitárního konvoje pro migranty na hranici, ale následující den mluvčí běloruské diplomacie odmítl polský návrh jako politikaření a populistickou rétoriku.