Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah vstoupili do stávky, hrozí výpadky zásobování

Německou železnici potřetí za posledních třicet dní ochromila stávka části zaměstnanců německých drah Deutsche Bahn (DB) za vyšší mzdy. Strojvedoucí nákladní dopravy zahájili protest v 17:00. Od čtvrtka se ke stávce, která skončí příští týden v úterý nad ránem, přidají i jejich kolegové z osobní dopravy. Železniční společnost DB krátce po zahájení protestu oznámila, že odborům předložila vylepšenou nabídku včetně požadovaného bonusu a kratší doby nové platnosti kolektivní smlouvy.

Německo čeká další stávka na železnici

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Roland Weihrauch

DB se pokusila stávce předejít novou nabídkou. Ta obsahuje mimo jiné požadovanou koronavirovou prémii ve výši až 600 eur (zhruba 15 300 korun). Dopravce také sdělil, že místo 40měsíční platnosti budoucí kolektivní smlouvy nově souhlasí s kompromisní lhůtou 36 měsíců, Odborový svaz strojvedoucích (GDL) ale žádá 29 měsíců.

„Zároveň nabízíme zvýšení mezd o 3,2 procenta, přesně tolik chtějí GDL. Proto již není žádný důvod bránit se jednáním a následné shodě,“ řekl šéf osobního oddělení DB Martin Seiler. Podrobnosti o časovém harmonogramu navyšování mezd ale Seiler neuvedl.

Svaz GDL chce stávkami dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. DB dosud nabízely vyšší mzdy o 1,5 procenta od ledna 2022 a o 1,7 procenta od března 2023, argumentovaly přitom hospodářskými dopady pandemie covidu-19.

Výpadky provozu nákladních vlaků budou mít dopad především na ocelářský, automobilový a chemický průmysl. Do problémů se dostanou také výrobci, kteří svou produkci založili na aktuálních potřebách klientů a bez nadbytečného skladování. Experti nicméně poznamenávají, že s potížemi se mohou potýkat i ti, kteří sklady využívají, neboť pětidenní stávka je pro chod hospodářství mimořádně dlouhá.

Stávka bude mít podle analytiků dopad i na sousední státy, které jsou s Německem hospodářsky úzce provázány. Protest strojvedoucích totiž naruší zásobovací řetězce v celém regionu.

Dráhy se budou snažit přivézt náklad včas

Německé dráhy se stávkou nesouhlasí a považují ji za přehnanou. Šéfka nákladní divize DB Cargo Sigrid Nikuttaová poznamenala, že kvůli protestu ztratí dopravce zákazníky, kteří navíc místo železnice využijí méně ekologické silniční transporty.

O klíčové klienty DB nechtějí přijít a již předem avizovaly, že po dohodě se zákazníky určí prioritu vlaků tak, aby se podařilo doručit důležitý náklad včas. DB nyní obstarávají zhruba 40 procent nákladní dopravy na německé železnici, zbývající podíl připadá na konkurenční dopravce.

Spolupředseda poslanecké frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch vyzval kancléřku Angelu Merkelovou, aby do sporu státem vlastněných drah DB a odborů zasáhla. „Kancléřka musí stávce zabránit a přikázat vedení drah, aby požadavky odborů splnilo,“ řekl. K takovému kroku se ale Merkelová nechystá. Její mluvčí Steffen Seibert řekl, že Merkelová doufá, že obě strany konfliktu dosáhnou rychlého řešení.

Seibert rovněž uvedl, že kancléřka se do sporů o výši mezd zásadně nevměšuje, protože v zájmu zachování autonomie kolektivního vyjednávání je na zúčastněných stranách, aby společně dospěly ke kompromisu.