Šiřitelé sexuální osvěty mění pohlaví dětí, tvrdí polský ombudsman

Polský ochránce práv dětí varoval před údajným nebezpečím, jaké ve školách podle něj představují sexuální školitelé. V rozhovoru se soukromou televizí TVN24 zmínil případ, který se, jak tvrdí, stal v Poznani, kde šiřitelé sexuální osvěty podávali zanedbávaným dětem léky, aby změnili jejich pohlaví. Za svůj výrok sklidil kritiku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK//PAP Autor: Andrzej Grygiel

Konzervativec Nikolaj Pawlak je proti tomu, aby do škol docházeli odborníci na sexuální výchovu. Tvrdí, že jako třeba v Poznani si vyhlédnou „nešťastné, zanedbávané dítě, kterému dají farmaceutické prostředky, aby změnili jeho pohlaví. Bez vědomí a souhlasu rodičů a lékařů“.

Pawlak byl do funkce dětského ombudsmana zvolen před necelými dvěma lety hlasy poslanců vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost. „Sexuální edukátoři dávají dětem léky, které mají změnit jejich pohlaví?“ ptal se nevěřícně moderátor televize TVN24 Pawlaka. „Takové případy se staly, nedávno se o nich psalo v médiích,“ tvrdil ombudsman.

Prokuratura o žádném případu „změny pohlaví“ neví

Nicméně portál gazeta.pl uvedl, že v médiích o ničem takovém zmínka nebyla. Mluvčí poznaňské prokuratury sdělil, že nemá informace o tom, že by se státní zastupitelství zabývalo nějakým takovým případem. Pawlak na prosbu portálu, aby se blíže vyjádřil k údajnému případu z Poznaně, zatím neodpověděl.

„Nevím, jaké farmaceutické prostředky používá Pawlak, ale měl by je co nejrychleji vysadit,“ napsal levicový politik Robert Biedroń. „A určitě mu nemůžeme dovolit, aby se přibližoval k jakýmkoliv dětem, a dospělým pokud možno také ne,“ dodal.

Pawlak už loni na jaře vyvolal kontroverze svým výrokem, že je „třeba rozlišovat mezi bitím a plácnutím, protože po plácnutí nezůstávají výrazné stopy“.