Polsko plánuje omezit vliv médií v cizím vlastnictví, tvrdí Kaczynski

Polsko se bude snažit vytvořit pravidla, která by v zemi omezila působnost médií v cizím vlastnictví. V neděli to řekl předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Podle něj by se tak mělo stát před dalšími parlamentními volbami, jež jsou plánovány na rok 2023.

Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: REUTERS Autor: Kacper Pempel

Strana Právo a spravedlnost si dlouhodobě stěžuje, že média v cizím vlastnictví, která v zemi působí, se vměšují do vnitřních záležitostí Polska. Už v úterý Kaczynski prohlásil, že „média v Polsku by měla být polská“.

Obvinění z vměšování se znovu objevila během kampaně před nedávnými prezidentskými volbami. Prezident Andrzej Duda, který ve volbách obhájil mandát, opakovaně médiím zahraničním a těm v cizím vlastnictví působícím v Polsku vyčítal, že šíří nepravdivé informace.

Kaczynski věří v brzké zavedení reforem

Na dotaz, zda PiS přistoupí k reformám týkajícím se médií před skončením svého volebního období, Kaczynski polskému veřejnoprávnímu rozhlasu řekl, že věří v brzké zavedení reforem. „Pokusíme se to provést mnohem rychleji než do konce našeho mandátu, přinejmenším na legislativní úrovni. Úspěch tohoto procesu je ale spojen s mnoha změnami, které musíme přijmout v naší zemi i v mezinárodních vztazích,“ dodal šéf PiS.

Strana tvrdí, že jakékoli nové zákony budou v souladu s pravidly EU, což by podle Reuters mohlo snahy o snížení vlivu médií v cizím vlastnictví v Polsku zkomplikovat. Straně Právo a spravedlnost vadí mimo jiné televize TVN, která patří do americké sítě Discovery, či různé regionální listy, z nichž mnohé mají německé vlastníky.

Jeden z představitelů PiS tento týden agentuře Reuters řekl, že mezi zvažovanými možnostmi je odkoupení regionálních novin.