Návrat voličů v době krize: německá CDU/CSU má největší podporu od roku 2017

Koronavirus výrazně zamíchal kartami na německé politické scéně. Vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se během epidemie těší u voličů popularitě, kterou nepamatuje od léta 2017. Naopak nejsilnější opoziční strana, pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), má nejnižší podporu za téměř tři roky. Ukázal to aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD.

Bavorský premiér Markus Söder (CSU) s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) během brífinku k epidemii koronaviru
Zdroj: Reuters Autor: Bernd von Jutrczenka

Konzervativní unie CDU/CSU by si podle něj nyní přišla na 38 procent hlasů, což je o téměř deset procentních bodů více než koncem března, kdy měla podporu 29 procent občanů. Dlouhodobě nejsilnější politické uskupení by si výrazně polepšilo i ve srovnání s parlamentními volbami ze září 2017, v nichž se pro něj vyslovilo 32,9 procenta voličů.

Sociální demokraté, kteří tvoří s CDU/CSU vládní koalici, mají podporu 17 procent. Podle průzkumu by tak „velká koalice“ nyní dosáhla na 55 procent hlasů.

Do Spolkového sněmu by se nyní vedle těchto uskupení dostali i Zelení s 19 procenty a Levice se sedmi procenty. Na hranici vstupu do parlamentu jsou svobodní demokraté (FDP) s podporou pěti procent Němců.

Výrazně si pohoršila opoziční AfD, která se ještě začátkem roku pohybovala kolem 14 procent,  nyní je na devíti. Podle politologů je to i tím, že v případě koronaviru dosud osvědčená rétorika strany nefunguje.

Němci ruší letní dovolené 

Průzkum pro televizi ARD také ukázal, že opatření přijatá proti nákaze silně nebo velmi silně omezují život 31 procentům dotázaných. Naproti tomu 69 procent Němců uvedlo, že je opatření zatěžují jen málo, nebo dokonce vůbec.

Jasně se také ukazují dopady koronaviru na dovolenkové plány. Na 14 procent Němců už kvůli nákaze letní dovolenou stornovalo, dalších 21 procent ji zatím raději vůbec nerezervovalo. S tím, že dovolenou uskuteční tak, jak dosud plánovali, počítá 28 procent dotázaných.

Žebříčku popularity vládne bavorský premiér 

Podle průzkumu agentury Insa, který zveřejnil magazín Focus, Němci nyní nejlépe hodnotí práci bavorského premiéra a předsedy CSU Markuse Södera, který je považován za neoficiálního krizového manažera v době epidemie koronaviru. Z maximálně možných 300 bodů získal Söder 163, a stanovil tak nový rekord od začátku této sondáže v lednu 2019.

Za Söderem následuje kancléřka Angela Merkelová (153 bodů), ministr financí Olaf Scholz (136 bodů) a ministr zdravotnictví Jens Spahn (135 bodů).

Také v rámci domovského Bavorska si Söder vede mimořádně dobře – s jeho kroky během epidemie je spokojeno nebo velmi spokojeno 94 procent obyvatel této spolkové země, vyplývá z průzkumu BayernTrend extra.