Trump se v OSN opřel do Číny i Íránu: „Nevyhledáváme konflikt, ale budeme bránit naše zájmy“

Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku kritizoval Írán kvůli jeho „touze po krvi“ a Čínu za její obchodní praktiky. Se svým projevem vystoupil jako druhý řečník hned po brazilském prezidentovi Jairu Bolsonarovi. Letošní zasedání se odehrává v době napjatých vztahů mezi USA a Íránem. Naposledy Washington Teherán obvinil, že stojí za nedávnými útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii.

Video Trump se v projevu na Valném shromáždění OSN dotknul migrace, ale také Íránu
video

Trump se v projevu na Valném shromáždění OSN dotknul migrace, ale také Íránu

Trump se nejdříve dotkl stavu ekonomiky USA, které se podle něj daří. Vzápětí ale odkázal na obchodní praktiky Číny, které kritizoval. „Chceme férový a reciproční obchod,“ uvedl. Zároveň připomněl, že Spojené státy monitorují situaci v Hongkongu. 

Servítky si šéf Bílého domu nebral ani vůči Íránu, o němž mluvil jako o zemi s historií smrti a ničení. Žádný odpovědný stát by podle něj neměl subvencovat krvelačnost Íránu. Ten by se měl podle něj starat o svůj lid místo toho, aby vyhrožoval okolním zemím.

Spojené státy podle něj nikdy nedopustí, aby země získala jaderné zbraně. Doplnil, že z toho důvodu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. 

Zdůraznil také, že USA nevyhledávají s nikým konflikt, ale budou vždy hájit americké národní zájmy. Budoucnost podle něj nepatří globalistům, ale vlastencům a silným suverénním státům. „Svobodný svět musí vzít za své své národní kořeny. Nesmí se je pokoušet vymazat nebo nahradit,“ vyzval.

Trump dále hovořil o migraci, kterou nazval jednou z nejzásadnějších hrozeb, kterým svět čelí. „Dnes bych chtěl aktivistům za otevřené hranice, kteří se halí do rétoriky sociální spravedlnosti, říct toto: vaše politika není spravedlivá. Vaše politika je krutá a zlá,“ prohlásil.

„Umožňujete zločineckým skupinám, aby lovily nevinné muže, ženy a děti,“ řekl také. „Když podrýváte bezpečnost na hranicích, podrýváte lidská práva a lidskou důstojnost,“ tvrdí americký prezident.

Video Události
video

Události: Začalo zasedání VS OSN, podle Trumpa patří budoucnost vlastencům

Nezmínil Evropu, reagoval Babiš s údivem na Trumpův projev

Trump v OSN prohlásil, že USA uzavřou s Velkou Británií po jejím vystoupení z EU výjimečnou dohodu. Na okraj Valného shromáždění OSN plánuje jednání s britským premiérem Borisem Johnsonem, jehož tématem bude očividně i brexit a budoucí obchodní vztahy mezi Londýnem a Washingtonem.

„Co mě překvapilo, ne teda dobře pro nás, že v projevu nepadlo slovo Evropa, že pan prezident Trump mluvil o tom, že chystá velice speciální a dobrou dohodu s (britským) premiérem (Borisem) Johnsonem,“ reagoval český premiér Andrej Babiš (ANO), který je rovněž v New Yorku. „Ta Evropa mně tam chyběla. To není dobře a je to pro nás k zamyšlení,“ dodal.

Babiš zmínil, že se v pondělí neformálně setkal mimo jiné s kolegy z Belgie, Lucemburska, Malty či Irska, se kterými na téma obchodování s USA hovořil.

Trump v projevu rovněž hovořil i tom, že američtí spojenci musí nést rovným dílem náklady na obranu. Americký prezident dlouhodobě trvá na tom, aby členové NATO včetně Česka odváděli na armádu dvě procenta HDP.

„Mluvil o tom, že spojenci mají plnit závazky, to je klasické. Že máme zvyšovat naše závazky z hlediska zbrojení,“ uvedl Babiš k Trumpovým slovům. Většina aliančních zemí včetně Česka dvouprocentní závazek neplní. Tohoto výdajového cíle chtějí dosáhnout v roce 2024. 

Premiér Babiš a ministři se kromě programu v OSN snaží také podpořit české firmy, které se pokoušejí uspět na americkém trhu. Prohlédli si projekt, který od loňska pomohl se začátky v USA už 37 společnostem – takzvaným start-upům. Každá z vybraných firem může získat podporu od Czechinvestu až jeden milion korun během tří měsíců. Naprostá většina působí v Americe i po skončení státní podpory.

Český premiér má v plánu i jednání se zahraničními představiteli. Prohlásil, že mu britský premiér Boris Johnson při setkání slíbil schůzku se skupinou V4, a to možná ještě v první polovině října. Babiš se také setká s prezidenty Ukrajiny a Turecka.