Kolik lidí tři ocenění muži uchránili před plameny, není přesně jasné. Podle ministra vnitra ale spolu s řeckými kolegy rybáři zachránili „desítky našich spoluobčanů“. Podle Pavlopulose jejich chování „vysílá vzkaz do Evropy“ před klíčovými volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu.
Jde podle něj o vzkaz „populistickým a xenofobním uskupením, která se staví proti evropskému humanismu a solidaritě, které prokázali tito tři rybáři“. „Rád bych vzkázal všem cizincům, že by měli respektovat místa, kde žijí,“ konstatoval jeden z Egypťanů. Jak ho doplnil jeho egyptský krajan, podobně jako při řeckém požáru by se zachoval kdykoli znovu.
Francouzského občanství se dočkal „Spiderman z Mali“
Francie udělila loni v září občanství malijskému migrantovi Mamadou Gassamovi přezdívanému Spiderman. Ten koncem května zachránil ve čtvrtém patře jednoho z pařížských domů čtyřletého chlapce, který přelezl balkon a visel ve vzduchu.
Příliv migrantů z Blízkého východu a z Asie do Řecka byl v posledních letech nejvyšší v roce 2015, kdy podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Řecka asi milion běženců. Většina z nich ale tehdy ještě pokračovala dál do Evropy. Na jaře 2016 ale evropské země hranice uzavřely a migranti se v Řecku začali hromadit. Zkrotit migraci pak pomohla turecko-unijní dohoda.
Britové zatkli možné převaděče, posílili ostrahu kanálu La Manche
S ilegální migrací, i když v mnohem menším měřítku, se aktuálně potýká i Velká Británie. Loni se na malých člunech vydalo přes Lamanšský průliv víc než pět set migrantů, z toho 80 procent se ovšem do země přeplavilo od října. Taková cesta je přitom vzhledem k rušné lodní dopravě v Lamanšském průlivu i nevypočitatelnému zimnímu počasí značně nebezpečná.
Podle kabinetu je za tím nejspíš zvýšená aktivita organizovaných skupin pašeráků. Úřady kvůli podezření z převaděčství zatkly ve středu dvě osoby – Íránce a Brita. Vláda také posílila hlídky u jižních břehů a požádala o pomoc armádu.