Trump nařídil FBI prošetřit kandidáta do Nejvyššího soudu Kavanaugha. Hotovo má být do týdne

Americký prezident Donald Trump nařídil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), aby znovu vyšetřil Bretta Kavanaugha, který je nominován na soudce Nejvyššího soudu, ale čelí obvinění ze sexuálního útoku. Senátní výbor v pátek Kavanaughovu kandidaturu schválil, nicméně následně požádal Trumpa, aby povolil ještě dodatečné prošetření kandidáta.

Vyšetřování by se mělo zabývat jen „současnými důvěryhodnými obviněními“ a musí být dokončeno do týdne, citovala z prohlášení výboru agentura Reuters. Stejně hovořil i Trump. Jak uvedl, vyšetřování „musí mít omezený rozsah a musí být dokončeno za méně než jeden týden“. O kandidatuře bude definitivně rozhodovat plénum Senátu, to ale nejspíš své hlasování kvůli vyšetřování FBI o týden odloží.

Stihne to FBI do týdne?

Podle amerického tisku byl uvedeným nařízením vržen Federální úřad pro
vyšetřování opět do centra politických sporů. Pravomoci vyšetřovatelů jsou ale v ostře sledované kauze podle médií omezené, nehledě na to, že obvinění ze sexuálního násilí se týkají doby před více než 30 lety.

Deník The New York Times (NYT) má za to, že FBI, který „pravděpodobně z vyšetřování učiní svou nejvyšší prioritu“, může za týden požadovanou práci zvládnout. Protože nejde o kriminální vyšetřování, agenti nebudou mít k dispozici povolení k prohlídkám ani obsílky, které by nutily svědky vypovídat nebo předat důkazní materiály.

Jak tedy může FBI postupovat? Bezpochyby bude usilovat o rozhovory s přáteli Fordové a Kavanaugha ze středoškolských let, kterých se obvinění týká. Klíčovým svědkem je tehdejší kamarád dlouholetého federálního soudce Mark Judge, který podle Fordové byl s ní v místnosti, když se ji Kavanaugh pokusil znásilnit. Podle NYT Judge v pátek dal najevo, že s vyšetřovateli bude spolupracovat. Jeho právník už dříve adresoval americkým senátorům dopis, v němž Judge tvrzení Fordové popírá.

V hlavní roli senátor Flake

S požadavkem na vyšetřování vystoupil ještě před pátečním hlasováním ve výboru republikánský senátor Jeff Flake, který ještě ve čtvrtek váhal, zda Kavanaugha podpoří. Prohlásil, že by bylo správné, aby veškerá obvinění proti kandidátovi prozkoumala FBI.

Jak poznamenala britská zpravodajská stanice BBC, Flake svým požadavkem odkladu naznačil, že by v plénu Kavanaugha nemusel podpořit, jestliže nedojde právě k vyšetřování FBI. Stejně jako on by se pak mohli zachovat i další váhající senátoři a kandidaturu Kavanaugha zamítnout. 

Pátečnímu zasedání senátního výboru předcházel incident, jehož hlavní postavou byl rovněž Flake. Ten poté, co byl nerozhodnutý, ohlásil, že pro Kavanaugha hlasovat bude. U výtahu, kterým chtěl odjet k jednací místnosti, ho poté několik minut zdrželo několik žen, mezi nimiž nejméně jedna byla v minulosti obětí sexuálního násilí.

„Neodvracejte zrak, podívejte se mi do očí a řekněte mi, že to, co se mi stalo, není důležité,“ opakovaně tato žena naléhala na senátora, který se odpovědi vyhnul.

Kavanaugh obvinění odmítá

Třiapadesátiletý právník Brett Kavanaugh čelí obvinění z údajného sexuálního napadení Christine Blaseyové Fordové. Mělo k němu dojít v létě roku 1982. Fordová ve čtvrtek před senátním výborem čtyři hodiny vypovídala o podrobnostech inkriminovaného večera.

Řekla, že ji Kavanaugh se svým kamarádem Markem Judgem v opilosti zatáhli do ložnice, kde se ji Kavanaugh snažil svléknout. Také jí zakryl rukou ústa, aby ztlumil její křik, až se obávala, že by ji takto mohl neúmyslně zabít. „Ale podrobnosti z té noci, kvůli které tady jsem, nikdy nezapomenu. Vryly se mi do paměti a čas od času mě pronásledují,“ uvedla Fordová. V pasáži, ve které popisovala samotné napadení, zadržovala pláč.

Poté před výborem hovořil Kavanaugh, který všechna obvinění důrazně odmítl. Viditelně rozčilený senátorům řekl, že obvinění zničila jeho jméno a ublížila jeho rodině.

Brett Cavanaugh
Profil

Brett Kavanaugh

Brett Kavanaugh si získal renomé především jako soudce odvolacího soudu federálního distriktu hlavního města Washingtonu. Dříve pracoval jako poradce Kennetha Starra, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. V 90. letech pracoval i pro soudce nejvyššího soudu Anthonyho Kennedyho.

V roce 2000 byl členem předvolebního štábu George Bushe mladšího a tehdy „proslul“ odporem k přepočítávání hlasů na Floridě kvůli těsnému výsledku demokrata Ala Gora a vítězného Bushe. Poté, co se Bush stal v roce 2001 prezidentem, nastoupil do jeho týmu jako právník, a v letech 2003 až 2006 byl Bushovým poradcem a tajemníkem jeho štábu.

Kavanaugh je podle politologů považován za příznivce doslovného výkladu americké ústavy, což by mohlo být trnem v oku například odpůrcům střelných zbraní. Příznivci jejich nošení se totiž odvolávají právě na doslovný výklad ústavního práva na sebeobranu. Kavanaugh je také známý jako odpůrce potratů a sňatků osob stejného pohlaví.