Na vraždu Kuciaka si posvítí mezinárodní vyšetřovací tým

Vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky se má zabývat mezinárodní vyšetřovací tým. Dohodu o jeho vytvoření v nizozemském Haagu za slovenskou prokuraturu podepsal generální prokurátor Jaromír Čižnár. Oznámila to mluvčí prokuratury Andrea Predajňová. Zřízení společného vyšetřovacího týmu předcházela jednání zástupců Slovenska, Itálie, jakož i Europolu a unijní agentury pro soudní spolupráci Eurojust.

V Trenčíně uctili památku zavražděného novináře Jána Kuciaka
Zdroj: Reuters Autor: Radovan Stoklasa

Kuciak psal ve svém nedokončeném článku o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií. Konkrétně zmiňoval vazby jednoho z nich, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Podepsání dohody považuji za mimořádně důležité, protože dohoda bude sloužit jako základní báze pro výměnu a získávání poznatků a informací vedoucí k objasnění skutku a zjištění jeho pachatele (pachatelů),“ uvedl Čižnár ke zřízení společného týmu.

Slovenská prokuratura navrhla italským úřadům vytvoření společného vyšetřovacího týmu ve zmiňovaném případu v březnu, necelý měsíc po dvojnásobné vraždě, která na Slovensku vyústila v politickou krizi a ve výměnu vlády.

Podle šéfa Eurojustu a slovenského zástupce v této agentuře Ladislava Hamrana je Eurojust připraven pomáhat prokurátorům Slovenska i Itálie při vyšetřování vraždy investigativního novináře a jeho partnerky.

V souvislosti s politickou krizí, která vypukla na Slovensku po dvojnásobné vraždě, skončila Ficova vláda. V čele nového kabinetu stanula jeho pravá ruka – dosavadní vicepremiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ten se v úterý dohodl s policejním šéfem Tiborem Gašparem, že ke konci května skončí ve funkci. Gašparův odchod žádaly tisíce lidí na demonstracích.