Další sankce proti Severní Koreji. Rada bezpečnosti OSN je schválila jednohlasně

Rada bezpečnosti schválila nové sankce vůči Severní Koreji. Rezoluci o dalším omezení investic i dovozu z Číny odhlasovala jednomyslně. Jde o odvetu za severokorejské zbrojení – Pchjongjang jen v červenci otestoval dvě mezikontinentální rakety. Tvrdí, že je schopen s nimi zasáhnout i území USA.

Nad doletem severokorejských raket přitom řada expertů polemizuje. Přesto nejnovější testy odsoudily kromě USA také Jižní Korea a Japonsko, tedy potenciálně nejohroženější státy. Právě tato trojice návrh nových sankcí nejvíce prosazovala.

Nový balík sankcí udeří na obchodní vazby mezi Severní Koreou a Čínou. KLDR tak může přijít až o třetinu svých výnosů z exportu. Týká se hlavně uhlí, rud a dalších surovin – tedy jedněch z mála zdrojů severokorejského obchodu.

Zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim vůdce Kim Čong-una. 

Nové sankce navíc uvalují zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků, včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Severní Korea bude „těžce zasažena“, řekla velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová.

Podle odhadů vyveze Severní Korea každoročně suroviny v hodnotě 3 miliard dolarů. Aktuální sankce by automaticky mohly škrtnout 1 miliardu.

Video Události
video

USA varují Čínu kvůli neochotě zatlačit na KLDR

Už na začátku roku přitom Čína výrazně pozastavila dovoz uhlí, aby zvýšila tlak na Pchjongjang. Opakované sankce ale dosud Koreu nedokázaly od vývoje raket odradit.

Peking je prakticky jedinými zahraničním spojencem KLDR a v minulosti často chránil Pchjongjang před tvrdšími dopady dopady sankcí. Nyní ale hlasoval ve prospěch rezoluce.

Sobotní rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Právě Severní Korea byla hlavním tématem sobotního jednání organizace ASEAN – tedy sdružení států jihovýchodní Asie. Jejich zástupci tentokrát vůči Pchjongjangu volili ostřejší tón.

Vyjádřili obavy z „vážného ohrožení“ míru i stability a varovali Pchjongjang, že jako členský stát největšího asijského bezpečnostního fóra má povinnost vyhýbat se konfliktům.

Ochotu setkat se se svým severokorejským protějškem vyjádřila šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha. Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho odcestoval z Pchjongjangu do Manily ale teprve během soboty a jednání, které vyústilo v prohlášení věnovaném KLDR, nebyl přítomen.