Odpověď na test severokorejské rakety: Američané vyzkoušeli protiraketový systém THAAD

Napětí na Korejském poloostrově (zdroj: ČT24)

Dva americké strategické bombardéry B-1B přeletěly nad Korejským poloostrovem v přímé odpovědi na nejnovější test severokorejské rakety.  Spojené státy rovněž úspěšně vyzkoušely protiraketový systém THAAD určený k likvidaci potenciálního útoku. Uvedlo to v neděli americké ministerstvo obrany. KLDR tvrdí, že v pátek podnikla další úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety, která prokázala její schopnost zasáhnout severoamerický kontinent.

Sobotní let bombardérů B-1B byl podle amerického prohlášení přímou reakcí na páteční raketovou zkoušku i na první test nové severokorejské mezikontinentální rakety z 3. července.

Americké bombardéry provázely jihokorejské stíhačky, když přeletěly v nízké výšce nad leteckou základnou nedaleko jihokorejského hlavního města Soulu, než se vrátily na leteckou základnu Andersen na ostrově Guam. 

Velitel amerického pacifického letectva Terrence O´Shaughnessy po zhruba desetihodinovém zkušebním nasazení bombardérů Pchjongjang varoval, že USA a jejich spojenci jsou v případě potřeby připraveny použít „rychlou, smrtící a drtivou sílu“.

  • B-1B Lancer je americký nadzvukový strategický bombardér. 
  • Spolu s letouny B-52 Stratofortress a B-2 Spirit dnes typ B-1B tvoří páteř bombardovacího letectva USA.

Američané v reakci na severokorejský test provedli rovněž zkoušku systému THAAD, který úspěšně zlikvidoval balistickou střelu. Raketa odpálená z vojenského letounu C-17 v Pacifiku byla sestřelena protiraketami umístěnými na Aljašce. Systémem THAAD disponuje i Jižní Korea, která se po posledních testech rozhodla aktivovat všechny jeho součásti, s čímž po změně v prezidentském úřadu nové vedení země otálelo.

Pchjongjang svou páteční zkoušku označil za „tvrdé varování“ pro Spojené státy. Test podle Severokorejců prokázal, že v dosahu jejich raket je celé území USA.

„Celé americké území je v dosahu našich střel,“ řekl podle severokorejské tiskové agentury KCNA vůdce země Kim Čong-un, který zkušební odpal sledoval. KLDR je nyní podle něho schopna překvapivě udeřit kdykoli a kdekoli. Pchjongjang uvedl, že raketa letěla 47 minut a 12 sekund a urazila vzdálenost 998 kilometrů. 

Americký prezident již dříve označil severokorejskou zkoušku za „bezohlednou a nebezpečnou“ akci. Donald Trump zároveň prohlásil, že Spojené státy podniknou veškeré kroky k zajištění své bezpečnosti a k ochraně spojenců v regionu.

Severní Korea tvrdí, že její nová zbraň je schopna nést silnou jadernou hlavici. Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo jen o raketu středního doletu, postoj změnily a také připustily, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles, Chicago i další velká města ve Spojených státech.

Načítání...