Čeští europoslanci vyzvali k propuštění Čecha zadržovaného v Súdánu

Situace v Súdánu, kde dochází k útokům, zabíjení, únosům a zatýkání, byla tématem jednání europoslanců ve Štrasburku. Čeští zástupci při té příležitosti vyzvali k okamžitému propuštění Čecha Petra Jaška. Ten byl zadržen loni v prosinci. Spolu s trojicí Afričanů čelí v Súdánu obvinění z protistátní činnosti.

Súdánský prezident Umar Bašír (uprostřed)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Abd Raouf

„Situace v Súdánu nabývá stále hrozivějších rozměrů. Od začátku roku došlo v Dárfúru k asi 30 chemickým útokům proti občanské společnosti,“ uvedl italský europoslanec Ignazio Corrao z euroskeptické frakce EFD. „Chceme vyzvat Súdán, aby okamžitě ukončil tyto kruté aktivity a umožnil dodání humanitární pomoci,“ dodal.

Podle dalších europoslanců v zemi dochází k porušování lidských práv, nadměrnému používání síly i zastrašování nevládních organizací a náboženských menšin.

Prezident Súdánu je válečný zločinec, uvedl Telička

Podle českého poslance Pavla Teličky (ANO) nedochází v oblasti Dárfúru od února 2003 k ničemu jinému než k etnickým čistkám a násilí. To si podle OSN vyžádalo již 2,3 milionu vysídlených. „Umar Bašír (prezident Súdánu) je válečný zločinec. Evropská unie musí zavést sankce proti těm, kteří porušují práva,“ dodal Telička. Na Bašíra vydal již před několika lety zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC), země ho ale zatím nevydala.

Súdán zadržuje Čecha, který jel do země na křesťanskou misi

„Dovolte mi, abych zdůraznil právo na svobodu náboženského vyznání, a to v souvislosti s českým občanem Petrem Jaškem. Vyzývám zde súdánskou vládu k jeho okamžitému propuštění,“ uvedl následně poslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Servery, které se případu Petra Jaška věnují, tvrdí, že čtveřici hrozí až trest smrti. Česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má Súdán na starosti, to nepotvrdila. „Důkazy, které proti němu mají, nepovažujeme za průkazné. Jsme přesvědčeni, že z hlediska českých zákonů se (Jašek) nedopustil ničeho nezákonného. I jeho súdánský právník říká, že jeho šance vidí dobře,“ řekla Kuchyňová Šmigolová před pár dny ČTK. Proces s českým občanem začal v srpnu, ale byl několikrát odročen.

Jašek byl podle české diplomacie na misionářské misi. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že je Čech obviněn z šíření nepravdivých informací. Stejně jako tři ostatní - Abdulmonem Abdumawla a reverendi Hassan Taour a Kuwa Shamal - je obviněn v sedmi bodech, k nimž patří také činnost proti státu.

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. V minulosti pomáhal křesťanům v Nigérii.