Historické setkání: Papež se prvně sejde s moskevským patriarchou

Papež František se příští pátek setká s patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem. První schůzka nejvlivnějších představitelů obou církví v dějinách se uskuteční na Kubě, kde budou v té době oba církevní činitelé na návštěvě. Podle expertů jde o zásadní krok k překonání rozporů, které obě významné světové církve dělí už tisíc let.

Video Studio ČT24
video

Historik Šebek: Setkání se zřejmě připravovalo roky

Historická schůzka se podle ruských církevních zdrojů připravovala dlouho. Setkání se má uskutečnit na havanském letišti a jeho hlavním tématem má být pronásledování křesťanů na Blízkém východě, kde žijí mezi převažujícími islámskými věřícími i komunity katolíků a pravoslavných. Výsledkem jednání Františka a Kirilla má být společná deklarace.

Pravoslavná a římskokatolická církev působí samostatně od rozkolu, který vyvrcholil jako „velké schizma“ v polovině 11. století. Zatímco západní část křesťanů od té doby uznává za svou hlavu papeže, východní, neboli pravoslavná či ortodoxní, je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi, jímž je dnes Bartoloměj I.

Ruský patriarcha Kirill tedy formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z daleko největšího počtu ruských věřících. Pravoslavná církev je rozdělena na patnáct takzvaných autokefálních (autonomních) církví, mezi nimiž je i pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku.

Tendence ke sblížení obou křesťanských větví trvají už delší dobu, paradoxně je ale narušil pád komunismu ve východní Evropě. Po obnovení náboženské svobody se obě církve v tomto regionu dostaly do střetu, což bylo patrné zejména v Rumunsku a na Ukrajině. Ruská pravoslavná církev Vatikán obvinila, že se snaží prostřednictvím řeckokatolické církve získat zpět pozice a zapudit příznivce pravoslaví zastupovaného moskevským patriarchátem. Římskokatolická církev tyto pohnutky popírá.

Podle vatikánských zdrojů je velkým zastáncem sblížení obou církví papež František. V listopadu 2014 údajně Kirillovi adresoval dramatickou výzvu k usmíření. „Půjdu kamkoli chcete. Zavolejte mi a já půjdu,“ vzkázal ruskému patriarchovi.

„Řekl bych, že se tato schůzka připravovala už od nástupu papeže Františka do úřadu, což budou tři roky. Usilovali o ni už i jeho předchůdci, Jan Pavel II. a Benedikt XVI., ale až nyní se to podařilo.“

Jaroslav Šebek

historik
Mexiko očekává Františka
Zdroj: Reuters
Autor: Edgard Garrido

Podle společného prohlášení Vatikánu a Moskvy bude setkání znamenat „významnou etapu ve vztazích obou církví. Svatý stolec i moskevský patriarchát doufají, že půjde také o signál naděje pro všechny lidi dobré vůle. Vyzývají všechny křesťany k vroucím modlitbám, aby Bůh setkání požehnal a aby přineslo dobré plody“.

František se na Kubě zastaví cestou na návštěvu Mexika, kterou vykoná ve dnech 12. až 18. února. Kirill má v plánu cestovat do Latinské Ameriky 11. až 22. února a navštíví kromě Kuby i Paraguay, Chile a Brazílii.