Breivik si stěžuje na izolaci. Kvůli podmínkám ve vězení podal žalobu

Pravicový extremista Anders Breivik žaluje Norsko kvůli podmínkám svého věznění. Za teroristické útoky z roku 2011 si odpykává jednadvacetiletý trest. Tvrdí, že pravidelné prohlídky cely nebo izolace od ostatních trestanců porušují jeho lidská práva.

Anders Breivik u soudu v květnu 2012
Zdroj: ČTK/AP

Soud začne 15. března prověřovat stížnost Breivika, který připravil o život 77 lidí. Slyšení se z bezpečnostních důvodů bude konat ve vězeňské tělocvičně v jihonorském městě Skien, kde si odpykává trest.

Breivik si na podmínky svého věznění stěžuje opakovaně. Loni v únoru jeho právník uvedl, že podmínky Breivikova věznění odporují třetímu článku Evropské úmluvy o lidských právech, podle nějž by nikdo neměl být vystaven „mučení, nelidskému a ponižujícímu zacházení“. „Dlouhá izolace se stává formou mučení,“ konstatoval Geir Lippestad. Breivik poté například pohrozil hladovkou, tu ale nakonec odložil.

Norské úřady už dříve například zakázaly Breivikovi posílat dopisy, protože dospěly k názoru, že se snaží založit radikální protiislámské hnutí. Lippestad si postěžoval, že vězeňské úřady nyní nedovolují Breivikovi posílat ani pohlednice s neutrálním textem. Podle obhájce většinu času Breivik trávil psaním nové knihy, čtením novin, sledováním zpráv nebo trénováním na běžeckém pásu.