Ruská flotila zůstane v Sevastopolu až do roku 2042

Charkov – Ruský prezident Dmitrij Medvěděv a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč se dnes v Charkově dohodli na prodloužení smlouvy o pronájmu základny v ukrajinském Sevastopolu, kde má Rusko svou černomořskou flotilu. Ruské lodě by tak mohly na místě zůstat i po roce 2017, kdy vyprší platnost dosavadní smlouvy. Ukrajinská opozice dohodu označila za vlastizradu.

Smlouva, kterou prezidenti obou zemí považují za strategickou a přelomovou, řeší budoucnost sevastopolské základny v návaznosti na snížení ceny ruského zemního plynu. Sleva, kterou Ukrajina na nákup plynu získala, bude podle ruského prezidenta proúčtována jako část nájemného za krymskou základnu. 

Nová nájemní smlouva zajistí Moskvě užívání sevastopolské základny do roku 2042, pak se bude moci navíc smlouva prodloužit o dalších 5 let. Sevastopolská základna přitom v minulosti jitřila vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou. O osudu základny vedly oba státy řadu let komplikovaná jednání, jejichž výsledkem byla v roce 1997 dohoda o rozmístění ruského loďstva na ukrajinském území. Rusko platí Ukrajině za pronájem základny ročně 97,75 milionu dolarů. 

/*json*/{"map":{"lat":44.6053794535,"lng":33.5330629349,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nový ukrajinský prezident dal prodloužením smlouvy s Moskvou jasně najevo, že stojí o dobré vztahy s východním sousedem. Podle Janukovyče je setrvání ruské flotily v Černém moři stabilizačním faktorem a zárukou regionální bezpečnosti. 

Ukrajinská opozice si ale myslí něco jiného. „To je to nejhorší, co se mohlo stát. Za snížení ceny plynu prodala vláda strategické národní zájmy,“ řekl viceprezident opoziční stínové vlády Borys Tarasjuk. Opozice označila smlouvu za vlastizrádnou. 

Vůdkyně opozice Julija Tymošenková vyzvala ke svolání zvláštní parlamentní schůze, která se k nové rusko-ukrajinské smlouvě vyjádří. Smlouvu musí totiž v obou zemích potvrdit parlamenty. Nepředpokládá se ale, že by ukrajinská opozice měla v parlamentu takovou sílu, aby dohodu anulovala.