Liberty Ostrava prodala část emisních povolenek za tržní cenu do Rumunska. Stát podle Babiše dá podnět k finanční kontrole

Hutní společnost Liberty Ostrava (LO) tvrdí, že prodala sesterské rumunské společnosti Liberty Galati milion emisních povolenek za tržní cenu za hotové peníze. Okamžitý zisk pro Liberty Ostrava, který činí 260 milionů korun (10,05 milionu dolarů), bude podle vedení firmy použit zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům a zčásti na budoucí investiční projekty. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) však firma pokračuje ve vyvádění peněz do zahraničí. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že stát dá podnět k zahájení finanční kontroly.

Huť Liberty Ostrava
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Transakce byla podle mluvčí firmy Barbory Černé Dvořákové provedena za nových parametrů, které jsou pro Liberty Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné. „Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude Liberty Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu,“ uvedla umluvčí. Rumunský podnik povolenky potřeboval do konce dubna, protože své loni prodal. Bez nich by nemohl vyrábět.

Ostravští odboráři dopoledne sdělili, že britský podnikatel Sajeev Gupta, který je vlastníkem globálního koncernu GFG Alliance, podstatnou část povolenek z ostravské huti vyvedl. „Sanjeev Gupta a někteří členové představenstva dali jasně najevo, co si myslí o zákonech, dohodách a zvyklostech v naší zemi,“ komentovali předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina a předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová dopoledne.

Dodali, že Gupta několikrát zopakoval, že povolenky nepoužije nikde jinde než v Ostravě. Neprojednal to ani s dozorčí radou firmy. Odboráři jsou už několik týdnů ve stávkové pohotovosti, situace ve firmě podle nich ohrožuje chod podniku.

Dozorčí radu svolá ministerstvo průmyslu a obchodu

Premiér Babiš v pátek večer uvedl, že stát kromě podnětu k zahájení finanční kontroly ve firmě bude také žádat, aby příjem z prodeje emisních povolenek využila ke svému rozvoji.

„Jsme v kontaktu s panem Guptou a požadujeme, aby benefit z transakce byl použit na rozvoj společnosti. Gupta navíc navrhnul, že část ze zisku bude použita pro odměny pracovníkům Liberty. Prostřednictvím ministerstva průmyslu jsme svolali dozorčí radu, současně dáváme podnět k zahájení finanční kontroly a budeme společně s odbory kontrolovat využití získaných zdrojů,“ uvedl Babiš.

Premiér se v polovině dubna s vedením ostravské společnosti sešel. Po schůzce oznámil, že společnost slíbila, že emisní povolenky své rumunské sesterské firmě nepřevede. Sama GFG pak ve svém vyjádření uvedla, že povolenky, které patří Ostravě, budou nadále užívány jenom v Liberty Ostrava.

Maláčová mluví o vyvádění peněz, Zaorálek o řízené likvidaci firmy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v pátek na Twitteru uvedla, že chce, aby o situaci v Liberty Ostrava v pondělí jednala vláda.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který pochází z Ostravy a je poslancem za Moravskoslezský kraj, projednání na příštím jednání vlády podporuje. „Nevíme, kam zmizely dvě miliardy korun na pomoc huti, za které v roce 2020 převzal záruku stát prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP),“ sdělil politik. Podle něj dění v Liberty Ostrava připomíná vyvádění kapitálu a řízenou likvidaci firmy. V prohlášení napsal, že společnost prodala emisní povolenky za víc než miliardu a v týdnu změnila část představenstva.

„Budu také žádat prošetření celé transakce Finančním analytickým úřadem, pozornost by mělo této situaci věnovat i státní zastupitelství,“ uvedl Zaorálek. Zmínil také možnost případného zestátnění, pokud by měl podnik skončit. Česko podle ostravského poslance a ministra musí využít všechny nástroje k ochraně pracovních míst.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly si prodejem povolenek vedení podniku z premiéra „udělalo dobrý den“. „Odbory plně podporují tamní zaměstnance, jejichž místa jsou teď ohrožena,“ uvedl v pátek Středula. Podotkl, že firma zaměstnává pět tisíc lidí a další pracovníci jsou v provozech odběratelů. Upozornil, že odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti.

Transakce je podle firmy vnitropodnikovou záležitostí

„Společnost se důrazně ohrazuje proti dezinformacím, které manipulují stanovisko odborů a ministryně Maláčové. Původní záměr společnosti zhodnotit v souladu se zákonem, a to velmi bezpečným a zajištěným způsobem, část přebytečných emisních povolenek, byl naprosto bezdůvodně blokován odbory a vládou,“ uvedla Liberty Ostrava v tiskové zprávě. Transakce je podle firmy vnitropodnikovou záležitostí soukromé společnosti, u níž je jakákoli intervence ze strany vlády zcela nevhodná a způsobilá poškodit reputaci České republiky v očích zahraničních investorů.

GFG Alliance, třetí největší výrobce oceli v Británii, je v poslední době v problémech. V insolvenci totiž skončila společnost Greensill Capital, která koncern donedávna financovala. Gupta se snaží najít zdroj financování na zajištění běžného provozu, neúspěšně žádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy korun).

Ostravské huti zůstaly povolenky za 5,6 miliardy korun

Ostravská huť vlastnila povolenky dohromady za téměř šest miliard korun. V minulých letech si je šetřila a chce je využít k financování nezbytné modernizace huti, především k výstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny. „Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací uzavřené v době koupě,“ uvedli odboráři.

„Liberty Ostrava v tuto chvíli disponuje emisními povolenkami v hodnotě přibližně 5,6 miliardy korun (220 milionů eur), výrazně vyšším množstvím, než nyní potřebuje. Tržní cena těchto povolenek krátkodobě dosahuje svého historického maxima, přesto však nejsou zhodnocovány a společnost ani zaměstnanci z nich nijak neprofitují,“ uvedla firma.

Dodala, že od převzetí v červenci 2019 podpořila skupina GFG ostravskou huť více než čtyřmi miliardami korun. „Nové vedení společnosti v průběhu pandemie covidu udělalo některá těžká rozhodnutí, jako například dočasné pozastavení jedné z vysokých pecí, proti čemuž odbory taktéž protestovaly. Díky tomuto rozhodnutí, které se ukázalo být s odstupem času správné, se podařilo udržet hospodaření společnosti ve výborném stavu a umožnilo ostravské huti využít příležitosti, kterou následně nabídl rostoucí trh,“ poznamenala firma v tiskové zprávě.

Ostravská huť vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má firma šest tisíc zaměstnanců.