Koalice v Karlovarském kraji je v nedohlednu. ODS chce post hejtmana, ostatní strany nabídly jen náměstka

Téměř měsíc a půl po volbách nejenže nemá Karlovarský kraj dohodnutou novou koalici, není ani jasno v tom, kdo by ji měl sestavit. Vyjednávání bloku stran kolem STAN a Pirátů s ODS a lidovci prozatím skončilo. ODS, přestože ve volbách nedosáhla výrazného úspěchu, chce post hejtmana. Ostatní strany, které doufají v sestavení koalice, to odmítly a nabídly občanským demokratům a lidovcům nanejvýš pozici prvního náměstka.

Společná kandidátka ODS a KDU-ČSL získala v krajských volbách v Karlovarském kraji pouze 7,4 procenta hlasů, takže skončila čtvrtá za ANO, STAN a Piráty a v zastupitelstvu jí náleží čtyři křesla. Přesto při vyjednávání se STAN, Piráty, Volbou pro kraj, Místními a SNK1 žádala hejtmanské křeslo a ještě jeden post v radě, a když je nedostala, z dalšího jednání se stáhla.

„Naše požadavky na postavení v koalici jednoznačně vycházejí z významu a strategického postavení našich zastupitelů pro budoucí vládu kraje. S politováním musíme konstatovat, že zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka nevyšli naší koalici nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili,“ uvedl lídr ODS a lidovců Karel Jakobec.

Připustil přitom, že si s ostatními stranami porozuměl, pokud šlo o témata, kterým by se nové krajské vedení mělo věnovat. „Po programové stránce se nenalezl sporný bod,“ podotkl Jakobec.

Že nejsou problémy v programu, připustil i lídr STAN Petr Kulhánek (KOA). Z hlediska politických postů však ODS podle něj žádala příliš. „Model, který obsazuje třetinu Rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery,“ míní. ODS a lidovci nepřijali nabídku na obsazení pozice prvního náměstka hejtmana, jednoho radního a možnost nominovat jednoho uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru. 

Nad požadavky občanských demokratů se pozastavil i lídr kandidátky Místních Patrik Pizinger. Hnutí skončilo se 7,3 procenta ve volbách těsně za koalicí ODS a KDU-ČSL a má totožný počet zastupitelů. „Nechť ODS a KDU-ČSL vysvětlí svým voličům, že mohli být součástí funkční koalice, která se programově shodla, ale dali raději přednost funkcím,“ řekl.

Odchodem ODS a KDU-ČSL z jednání s blokem kolem STAN se Karlovarský kraj vrací do situace, která nastala hned po volbách, kdy proti sobě stál blok stran v čele se STAN a původní blok ANO a ODS s lidovci. Ani jeden z nich neměl na své straně většinu zastupitelů. V zastupitelstvu je totiž ještě SPD se čtyřmi zastupiteli, s níž ani jeden blok nevyjednává.

V Karlovarském kraji zvítězilo ve volbách ANO, které vládlo spolu s ODS již v minulém volebním období. V dosavadní koalici byli ale také Piráti a Místní, kteří ve spolupráci s ANO již nechtějí pokračovat. ANO i přes výrazný náskok ve volbách zdaleka nemá blízko k většině v 45členném zastupitelstvu, má 13 mandátů. Potřebuje tedy ještě alespoň deset hlasů. Blok kolem STAN jich dá dohromady 21, chybějí mu tedy dva zastupitelé.

Krajská předsedkyně ANO Jana Mračková Vildumetzová dala poté, co občanští demokraté zastavili vyjednávání s blokem kolem STAN, najevo, že by stála o jednání všech stran. „Věříme, že blok v čele s panem Kulhánkem konečně přestane blokovat sestavení funkční krajské vlády. Doufám, že už skončí tato jejich ostuda a všichni si sedneme k jednomu stolu. ANO je připraveno jednat o prioritách kraje a neklade si pro další jednání žádné nesmyslné podmínky,“ řekla.

Karlovarský kraj je jediný, kde ještě není dohodnutá koalice. Noví zastupitelé se přitom již sešli na ustavující schůzi zastupitelstva. Protože ale strany nemají o koalici jasno, novou radu nevolili a jednání přerušili do čtvrtka. Původně politici předpokládali, že do té doby se již dohodnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 17 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 21 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...