Filmové Vary den po dni: Sbohem a kamzík

Jubilejní padesátý ročník oslavoval letos od 3. do 11. července Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Po celou dobu jste s námi mohli sledovat festivalové dění na červeném koberci, filmovém plátně i mimo ně v on-line reportáži. Další zprávy z přehlídky hledejte v našem speciálu.

Kamzík, maskot 50. ročníku, se stejně jako loňské prasátko stal velkým hitem.

11. 7. DO FINÁLE

20:00 -  A vítězem se stává.... americký snímek Bob a stromy. Uspěly i tři filmy České televize. Tím ale Vary tak docela nekončí. Prodloužení festivalového programu dopřejí divákům i letos Šary Vary, tedy ozvěny přehlídky. Od 11. do 19. července dolehnou do pražských kin Světozor a Aero a brněnské Scaly.

18:00 - Jiří Bartoška předal Jiřímu Mádlovi Křišťálový glóbus. Ale jen kvůli filmu režiséra Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, v němž Mádl hraje "kombinaci Jana Němce a Romana Polanského". Stejně jako štáb využíval pro natáčení autentické atmosféry letošní Cannes, část záběrů vniklo i ve Varech. Však se podívejte:

Video Události v kultuře
video

Vlk z Královských Vinohrad ve Varech

 

15:20 - Iva Janžurová dnes ještě převezme cenu prezidenta festivalu, vyhlášeni budou vítězové letošního ročníku, včetně držitele ceny hlavní - Křišťálového glóbu (zakončovací ceremoniál odvysílá ČT2 dnes ve 20:00), návštěvníci možná ještě uloví poslední suvenýry s kamzíkem, letošním maskotem... 50. Vary jsou ve finále. 

11:00 -  Boris Masník se jako trikový výtvarník podílel na filmech Tajemství ocelového města, Chobotnice z II. patra nebo Protektor. Animátor Karel Zeman některé své triky dělal doslova na koleni, jak vznikají dnes?

video Rozhovor s trikovým výtvarníkem Borisem Masníkem
Video Události v kultuře
video

Rozhovor s trikovým výtvarníkem Borisem Masníkem

09:00 - Harvey Keitel se srovnává s časem. Osobně i ve filmu Mládí od režiséra Paola Sorrentina, který osobně ve Varech včera uvedl.

video Harvey Keitel: Přemýšlím o plynutí času každý den
Video Události v kultuře
video

Harvey Keitel: Přemýšlím o plynutí času každý den

10. 7. SPRÁVNÁ MÍRA

19:00 - Vynález nepodlehne zkáze. Film Karla Zemana prošel digitálním restaurováním a v obnovené premiéře se předtaví dnes ve Varech, v Turíně, New Yorku a na druhém programu České televize.

Video Trailer: Vynález zkázy
video

Trailer: Vynález zkázy

15:30 - Britský list The Guardian zařadil do "víkendu v obraze" i fotku Richarda Gera, který si při uvedení filmu Pretty Woman v letním kině na karlovarském festivalu fotil publikum.

15:20 - Padesátý ročník Varů se s blížícím koncem pomalu začíná ohlížet. Odhadovat se začínají i možní vítězové. Špatně si v hodnocení kritiků i diváků nestojí ani dva soutěžní české filmy, Domácí péče a Kobry a užovky, konkuruje jim, zdá se, další "zvířátko" - Červený pavouk, polské temné drama o masovém vrahovi. Do bilancování se pustili filmová kritička Věra Míšková a výkonný ředitel KVIFF Kryštof Mucha:

Video Studio 6
video

Jaký byl 50. festival ve Varech?

12:00 - "Jé, to je pěkný svícínek!" Co všechno provádí oceněné hvězdy s Křišťálovým glóbem? Připomeňte si festivalové znělky z novodobé historie festivalu. Tu je ta letošní:

09:00 - Polovina kontrolovaných barů, stánků a hospod na filmovém festivalu šidí zákazníky, zjistila Česká obchodní inspekcee. Loni jich byla třetina, takže polepšení se nekoná. Nejčastěji si prodejci upravovali míry u nápojů a hmotnosti u jídla, takže zákazníci zaplatili ve skutečnosti za míň, než si mysleli. Více Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Video Události v regionech (Praha)
video

Hospody ve Varech šidí

9. 7. DOZADU HLEĎ!

18:00 - Irský herec Jamie Dornan chystá atentát na Heydricha. A nebude na to sám. Na festivalu poprvé představil chystaný česko-britský film Anthropoid.

video Jamie Dornan se ve Varech chystá na atentát
Video Události
video

Jamie Dornan se ve Varech chystá na atentát

16:00 - Jaký je padesátý ročník, víte, ale jaký byl ten první? Vraťte se v čase do historie festivalu ve fotogalerii:

12:00 - Co je staré, to je dobré. Aspoň ve Varech to platí.  Ti z festivalu ve Varech: Filmy, které neodnesl čas.

8. 7. ZA KAMEROU, PŘED KAMEROU

20:00 - Matej Mináč převedl na plátna příběh Nicholase Wintona, hrdinkou jeho nejnovějšího filmu je jeho matka. Zuzana Mináčová už desítky let patří k festivalovým fotografům, tentokrát se ale sama ocitla před objektivem. Očima fotografky se vrací do koncentračního tábora v Osvětimi.

Video Události v kultuře
video

Život Očima fotografky

15:00 - 18 filmů na karlovarském festivalu, 6 v soutěži, to je vizitka práce Filmového centra ČT. Co dělá, co nedělá a k čemu je vůbec dobré? Poslechněte si rozhovor.

Video Studio ČT24
video

Filmové centrum ČT se představuje ve Varech

11:00 - "Nechtěl jsem být zaškatulkovaný jen jako tvůrce hororů," říká režisér George A. Romero. Ale platné mu to moc není. Při master class na festivalu ve Varech odpovídal hlavně na otázky ke svému nejslavnějšímu filmu - hororu Noc oživlých mrtvol z šedesátých let, kterým otevřel novou kapitolu v dějinách tohoto žánru.

Video Romero: Nechtěl jsem být ve škatulce tvůrce hororů
video

Romero: Nechtěl jsem být ve škatulce tvůrce hororů

09:00 - Laputa je létající ostrov z knihy Gulliverovy cesty a také název celovečerního debutu Jana Šmída. V kinech se bude promítat od října, na festivalu ve Varech se představil s předstihem. Snímek s Terezou Voříškovou v hlavní rolí má vyjdařovat generaci současných pětadvacátníků. "Máme spoustu možností, a přesto dost lidí zůstává na místě a plácá se ve svých problémech," vysvětlil režisér co jeho vrstevníky trápí.

Video Laputa bude snímkem o "ztracené" generaci
video

Laputa bude snímkem o "zracené" generaci

7. 7.  OSUDU SE NEVYKROUTÍŠ

16:00 - Na festival přijely Kobry a užovky. Druhý český film v hlavní soutěži představili režisér Jan Prušinovský spolu s bratry Hádkovými, kteří si zahráli hlavní role. Snímek už čeští diváci viděli v kinech v únoru, ve Varech se navíc mohli setkat s tvůrci. Podívejte se na záznam:

Video MFF Karlovy Vary 2015 - Čaj o třetí
video

Kobry a užovky v Domě ČT

11:00  - "Úspěch je dostat dobrou roli a moct na ni pracovat, to už vím určitě," prozradila Iva Janžurová v krátkém rozhovoru pro ČT. Do Varů přijela převzít Křišťálový glóbus za celoživotní přínos české kinematografie. Festival její role připomene vážně - Kočárem do Vídně, i nevážně - komedií Co takhle dát si špenát.

Video Události v kultuře
video

Iva Janžurová: Slovo "nejúspěšnější" mě děsí

09:00 - Hotel Thermal je hrdinou, bez kterého se ve Varech neobejde žádný film, postaven byl přímo pro potřeby festivalu. O jeho dalších osudech se momentálně rozhoduje. Co mu scénář asi přichystá?

Video Události v kultuře
video

Co bude dál s Thermalem?

6. 7. NIC NENÍ BEZNADĚJNÉ

15:00 - "Oči dopředu, ne dozadu". Motto, s nímž se Mallory odrazila od drog a bezdomovectví zpátky do života. Nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové vznikl v koprodukci České televizi a má na festivalu premiéru dnes - v hlavní soutěži. 

Video Události v kultuře
video

Mallory: Nic není beznadějné

11:00 - "Česká republika je jednička!" nechal se strhnout Richard Gere v sobotu večer sedmitisícovým publikem, které přišlo do letního kina na komedii Pretty Woman. Dokonce si před ním zazpíval. "Nikdy jsem neviděl nic jako tohle," tvrdil taky. Ve Varech stihnul ještě uvést drama Franny, v němž rovněž hraje, a natočit Plovárnu s Markem Ebenem, který ho zaskočil informací, že v českých televizích Pretty Woman o Vánocích konkuruje Popelka a Mrazík. A pak už se vydal zpátky domů. Uvidíme, jestli se třeba nevrátí příští rok ve festivalové znělce.

Video Události v kultuře
video

Richard Gere v letním kině

10:00 - Vary dělají o prodlouženém víkendu česté svému jménu - teploty přes třicet stupňů návštěvníkům zavařují. Spásný stín se ale najít dá, třeba pod stromy či v kinosálech, anebo se prostě někde vykoupat, koneckonců vždyť jsou Vary lázně.

5. 7. MĚJTE PÉČI!

19:30 - Co se stalo? Revuální skupina Olats Otesoc hrála živě v Domě ČT. Záznam najdete později zde.

16:00 - Proč nešel Jiří Bartoška do politiky? Co mu v Listopadu 89 přišlo směšné? Proč chybí české kultuře vize? A při jaké příležitosti mu Václav Havel říkal: "Spusť, máš tady víc lidí než Elvis Presley."? Pusťte si rozhovor s Jiřím Bartoškou, který byl hostem karlovarských Otázek Václava Moravce.

Video Jiří Bartoška: Kultura potřebuje vizi
video

Jiří Bartoška: Kultura potřebuje vizi

15:00 - Česká kinematografie poskytla soutěžní sekci Domácí péči. Celovečerní debut Slávka Horáka je příběhem venkovské pečovatelky, zahrála si ji Alena Mihulová. Festivalovým divákům se její péče dostalo dnes

Video Trailer: Domácí péče
video

Trailer: Domácí péče

10:00 - Digitálně restaurovaným filmem, který si ve Varech letos odbude premiéru, bude dobrodružný Vynález zkázy. Poprvé jej diváci uvidí v pátek 10. července, zároveň snímek odvysílá i Česká televize. Do té doby se do světa neomezené fantazie režiséra a animátora Karla Zemana mohou návštěvníci ponořit na výstavě v Becherově vile. Filmové kostýmy si lze i vyzkoušet - jako ministr kultury Daniel Herman, na fotce je maskován kloboukem druhý zleva.

Video Události v kultuře
video

Výstava Vynález zkázy

09:00 - Nejen filmy živ je návštěvník filmového festivalu. Pro ty, kteří touží po zábavě, ale nemají v batohu gala róbu ani VIP přístup na některý z honosných večírků, je už pátým rokem dobrou alternativou klub Aeroport. Funguje jen dočasně, po dobu festivalu, letos poprvé v industriální budově stáčíren minerální vody. "Člověk si užije skvělou hudbu a zároveň podnikne exkurzi mezi dochované stroje a linky," zve k návštěvě Jiří Šebesta ze společnosti Aerofilms, která klub provozuje. Otevřeno je od osmi večer, život tu ale začíná až kolem desáté a končí se nad ránem.

4. 7. VEČÍREK PRO ZVANÉ A ZVANÍ JSOU VŠICHNI

16:55 - Heil. Ano, dobře vidíte, takový je název jednoho z filmových titulů ucházejícího se o hlavní cenu, Křišťálový glóbus. Konkurují mu mimo jiné české Kobry a užovky či Domácí péče. Soutěžní filmy se začaly promítat dnes, podívejte se na všechny najednou, i když jen v ukázkové verzi:

Video Události v kultuře
video

Soutěžní filmy

14:00 - Lidé se bojí černých děr, tvrdil Richard Gere na tiskové konferenci. Nepřiznával se ale k fobii spojené s vesmírem, pouze metaforicky opisoval svou zkušenost coby dočasného (filmového) bezdomovce. Zahrál si ho ve snímku Time Out of Mind, více v recenzi

10:00 - V duchu motta letošního ročníku, tedy, že každý je hvězdou, nezačaly padesáté Vary jen večírkem pro vyvolené, ale oslavou pro všechny. Před hotelem Thermal střídala audiovizuální show hudební vystoupení, včetně tradičního koncertu skupiny Lucie. Žádná pořádná sláva se samozřejmě neobejde bez ohňostroje. A o půlnoci se pak přítomní mohli ponořit do Filmové lázně, dokument Miroslava Janka k padesátinám festivalu odvysílá 7. července také Česká televize.

Video Události v kultuře
video

Sestřih prvního dne ve Varech

3. 7. DEN "V"

20:00 - …. jako voilà! Padesátý ročník je zahájen. Ceremoniál, opět v režii a scénografii bratří Cabanů, byl tentokrát vzpomínkový, připomněl všech padesát ročníků. Vzpomínání neušel ani Richard Gere, který převzal Křišťálový glóbus za přínos kinematografii. "Před dvaadvaceti lety jsme převzali štafetu. Nevíme, jak poběžíme dlouho, ale běžíme, baví nás to a hlavně nás to naplňuje. Věřím, že k vaší i naší radosti poběžíme ještě hodně dlouho," přeje si prezident festivalu Jiří Bartoška. Večer natáčela Česká televize, podívejte se na záznam:

Video Galavečer 50. ročníku MFF Karlovy Vary
video

Záznam: zahájení 50. Varů

A po filmovém bilancování si můžete zahajovací ceremoniály připomenout i obrazově, alespoň ty, které pro festival za uplynulých dvacet let připravili bratři Cabani:

OBRAZEM: Bratři Cabani a nekonečné množství “varyant„

17:00 - …. jako velikáni - filmového plátna. Na (červený) kobereček si festival pozvalmimo jiné svého prezidenta Jiřího Bartošku, bývalou první dámu Dagmar Havlovou v doprovodu ministra kultury Daniela Hermana, exprezidenta Václava Klause a samozřejmě úvodní hvězdu Richarda Gerea. Zahajovacím snímkem bude jeho "bezdomovecké drama" Time Out of Mind (recenzi na něj uveřejníme zítra). 

Video Mimořádné pořady ČT24
video

50. festival ve Varech: červený koberec

16:15 - …. jako vysíláme z domu České televize. ČT opět ve Varech postavila místo pro setkávání s tvůrci a osobnostmi z filmového i televizního světa. Část programu budete moci sledovat i v tomto on-line přenosu: 

  • 4. 7. 15:00 – o soutěžním filmu Cesta do Říma 
  • 5. 7. 15:00 – o soutěžím filmu Domácí péče 
  • 6. 7. 15:00 – o soutěžním dokumentu Mallory 
  • 7. 7. 11:00 – Novodobá historie v dokumentech ČT 
  • 8. 7. 15:00 - Filmové centrum ČT se představuje
  • 9. 7. 11:00 – výkonný ředitel nových médií ČT Pavel Kohout o chytrých televizích; 15:00 – čaj o třetí s ředitelem Petrem Dvořákem 
  • 10. 7. 11:00 - o připravovaném filmu Ztraceni v Mnichově
  • Od 4. do 10. července vždy ve 19:30 vysíláme živě koncerty: Portless, Olats Otesoc, Lenka Dusilová a Baromantika, Michal Hrůza, Eggnoise, Voila!, Ghost Of You.

14:00 - …. jako vedro - a jako voda. 

08:30 - …. především jako Vary samozřejmě. Abrahamoviny festivalu s mottem "každý je hvězdou" mají být oslavou filmu a fanoušků, kteří na přehlídku jezdí. K baťůžkářům se letos z hereckých hvězd přidají Richard Gere, Jamie Dornan či Harvey Keitel. V hlavní soutěži jsou zastoupeny i české filmy, mezi nimi nový dokument Heleny Třeštíkové o ženě, která překonala drogovou závislost. Čirou náhodou se osud Mallory protnul i s osudem prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky. Poslechněte si jak:

Video Studio 6
video

Jak se Jiří Bartoška potkal s Mallory

2. 7. VARY STŘÍHAJÍ METR 

13:00 - Necelý den zbývá do zahájení, kterého se jako hlavní host zúčastní hollywoodská hvězda Richard Gere. Na karlovarské letiště dorazil s předstihem o den dříve. V pátek ho čeká převzetí Křišťálového glóbu za přínos kinematografii a v sobotu uvedení romantické komedie Pretty Woman, díky níž si rezervoval místo v srdci nejedné filmové divačky. 

Video No comment
video

No comment: Richard Gere přiletěl do Karlových Varů

09:00 - Plakáty jsou vylepeny, ceny naleštěny, stanové městečko vykolíkováno, z červených koberců se práší a brzy se zapráší po vstupenkách. Festival se připravuje na filmovou padesátku, podívejte se jak:

Video Události
video

Přípravy na festival