Ministerstvo zemědělství by chtělo snížit DPH na potraviny. Prouza a Pýcha nevěří, že to projde

35 minut
Prouza a Pýcha diskutovali o cenách potravin v pořadu OVM
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zemědělství vybírá kategorie základních potravin, u nichž by rádo snížilo DPH. Vyplynulo to z jeho vyjádření pro Otázky Václava Moravce. Hosté pořadu –⁠ prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha –⁠ však nevěří, že by k tomu došlo.

Ministerstvo uvedlo, že vše je zatím ve fázi příprav a propočtů. Výsledný návrh by pak měli řešit členové vládní koalice, nejspíše počátkem příštího roku. 

Prouza nepovažuje možnost snížení DPH na potraviny v Česku za příliš reálnou. Pochybuje totiž o tom, že by vláda měla odvahu to udělat. „Bylo by však dobře, kdyby to udělala, protože potraviny dál zdražují.“

Růst cen potravin
Zdroj: ČT24

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezident Hospodářské komory a poradce ministra průmyslu a obchodu by uvítal snížení DPH alespoň u základních potravin (chléb, pečivo, maso, mléko), ne tedy například u cukrovinek či sycených nápojů.

Zároveň se domnívá, že výpadek v příjmech státního rozpočtu by byl nižší než mezi 40 a 60 miliardami korun, o nichž se někdy mluví. 

Prouza soudí, že snížení DPH na potraviny má smysl jako krátkodobé krizové opatření v dobách velmi rychle rostoucí inflace. Aby se lidem ulevilo alespoň u části základních věcí, které musí platit. Za účinné by to považoval, pokud by se tak stalo už nyní na podzim, kdy výrazně rostou ceny energií a potravin.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank a poradkyně premiéra Helena Horská soudí, že snižování DPH určitě není nástroj boje proti inflaci. „Je to nástroj, který pomáhá k udržení spotřeby, ale my jsme v situaci, kdy nepotřebujeme udržet spotřebu.“ 

  •  Země          4/22   5/22   6/22   7/22   8/22   9/22
  • Maďarsko      9,6   10,8   12,6   14,7   18,6   20,7
  • Česko           13,2   15,2   16,6   17,3   17,1   17,8
  • Polsko         11,4   12,8    14,2   14,2   14,8   15,7
  • Slovensko  10,9   11,8   12,6    12,8   13,4   13,6
  • Zdroj: Eurostat  

Prezident Zemědělského svazu a viceprezident Agrární komory ČR Pýcha zmínil, že poptávka po potravinách klesá dva měsíce po sobě. Obchodníci pak tlačí na cenu přes potravináře a to dopadne na zemědělce.

Pýcha nevěří, že by v době současné situace kolem státního rozpočtu bylo ministerstvo financí ochotné přistoupit ke snížení daně. Pokud by se tak stalo, lidé by například nejezdili v takovém množství kupovat potraviny do Polska a Německa, kde je DPH na základní potraviny nulová či alespoň nižší. 

Srovnání výše DPH v Evropě
Zdroj: ČT24

V další části pořadu se pak Prouza a Pýcha už tradičně neshodli v tom, kdo může za to, že ceny potravin v Česku patří k nejrychleji rostoucím v Evropě, či jak jsou ceny ovlivňovány výší marží jednotlivých subjektů na cestě ke spotřebiteli (zemědělci, potravináři, velkoobchodníci, obchodní řetězce).

Neshodli se ani na tom, jak vysoká je ziskovost zemědělců a obchodníků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 5 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...