„Nemáme času nazbyt,“ říká Špicar. Doufá v rychlé celoevropské řešení cen energií

19 minut
UK: Evropský boj s vysokými cenami energií
Zdroj: ČT24

Zástupci unijních zemí v tomto týdnu podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Zastropování ceny plynu ale podmínili splněním několika podmínek. Premiér Petr Fiala (ODS) považuje závěry summitu za úspěch, od české opozice ale zní kritika a rozpačitý je i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. O výsledcích jednání lídrů EU diskutovali hosté v pořadu Události, komentáře.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) s výsledky evropského summitu spokojený není. Premiér Fiala podle něj nepochopil, jaká pravidla v Unii platí. „Rozhodují velké země a tyto velké země si nenechaly vzít to, co si nechat vzít nechtěly,“ tvrdí. Německo podle Havlíčka zastropování cen plynu nepřipustí. Své pojetí solidarity v EU podle něj prokázalo tím, že oznámilo podporu své ekonomiky ve výši dvou set miliard eur.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla s Havlíčkem nesouhlasí. „Soudržnost celé sedmadvacítky je vidět. Každý týden se daří schvalovat různá nařízení a je to vidět i na evropském trhu. Když se podíváme na ceny plynu, pohybovaly se i nad hranicí 350 euro za megawatthodinu a teď, k dnešnímu dni, byla zavírací cena na úrovni 66 eur za megawatthodinu,“ argumentuje.

Českému průmyslu dochází čas

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar vidí v závěrech summitu úspěch i rozpaky. Úspěšné podle něj je, že se o zastropování cen plynu a elektřiny začalo jednat. Evropská komise teď podle něj musí přijít s technickým řešením. Rozpaky naopak plynou z toho, že řešení ještě není u konce.

„My už opravdu nemáme času nazbyt. Především český průmysl a velké firmy jsou na tom velmi špatně. Některé musí propouštět, některé už se stěhují mimo Českou republiku, mimo Evropu,“ tvrdí Špicar. Z německého národního opatření podle něj mají firmy strach. Doufají totiž v celoevropské řešení. Pokud si budou státy pomáhat samy, tak podle něj Česko s „prázdnou kasou“ nemůže vyhrát.

Havlíček ale v evropskou solidaritu nevěří, ačkoli by si ji přál. Některé členské státy EU podle něj společné řešení nechtějí. Důležitá jsou proto ta národní. „Od dubna říkáme ministru průmyslu, aby se připravil dočasný rámec. Do konce srpna se neudělalo vůbec nic. Kdyby nelítaly hromy blesky, tak se dočasný rámec, což je podpora pro větší podniky, vůbec nepřipraví,“ myslí si.

Neděla liknavost vlády nepřipouští. „Dočasný krizový rámec byl schválen a v tomto týdnu byl dokonce upraven a doplněn na jednání vlády ve vztahu ke změnám, které byly nejen v zastropování cen energií, ale právě i ve vztahu ke změnám dočasného krizového rámce. Zároveň se podařilo s Evropskou komisí vyjednat další parametry,“ oponuje náměstek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 7 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 16 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 20 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...