Poslanci pozastavili debatu o obranné smlouvě s USA, pokračovat budou ve středu odpoledne

Sněmovna přerušila krátce po půlnoci na návrh vládní koalice úvodní debatu o česko-americké smlouvě o obranné spolupráci. Dohoda čelí kritice opozičního hnutí SPD. Poslanci hnutí se snažili její projednávání zbrzdit už při schvalování programu nynější schůze, které trvalo skoro osm hodin. Poslanci budou v projednávání smlouvy pokračovat od středečních tří hodin odpoledne.

Odročení navrhl a prosadil předseda poslanců ODS Marek Benda, podle kterého je smlouva natolik důležitá, že by bylo její projednávání i po půlnoci nedůstojné. „Pokládám za férové, aby takto zásadní smlouva byla hlasována za denního světla,“ uvedl.

Koalice přitom nechala už odpoledne odhlasovat v reakci na obstrukce SPD možnost nočního jednání dolní komory, a to i po půlnoci.

Dosavadní debata přímo o dohodě trvala více než dvě hodiny. Zatím v ní vystupovali řečníci s přednostním právem, poslanci se přeli také formou krátkých poznámek. Do řádné diskuse je aktuálně přihlášených osm poslanců.

„V době, kdy se nedaleko hranic České republiky stále odehrává brutální ruská vojenská agrese, je v bezpečnostním zájmu Česka prohloubit obrannou spolupráci s USA,“ řekla v úvodu diskuse ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Znovu zdůraznila, že dohoda nedává americkým ozbrojeným silám právo pobývat na českém území. Pobyt by vždy musela schválit vláda nebo parlament, pak by se právní postavení amerických vojáků řídilo obrannou smlouvou, uvedla ministryně.

Podle SPD je smlouva pro Česko nevýhodná, ANO její přijetí podporuje

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura navrhl zamítnutí smlouvy už v prvním čtení. Obsáhle zdůvodňoval nutnost přednostního projednání návrhu SPD na uzákonění pravidel referenda, jehož předmětem by prý měla smlouva být. SPD má obavy, že smlouva vytváří podmínky pro pobyt amerických vojáků a pro výstavbu budov s charakterem velvyslanectví bez přístupu české strany. Je prý jednostranná a pro ČR nevýhodná. SPD spolu s Trikolorou, Akcí D. O. S. T. a iniciativou Ne základnám svolaly v úterý na pražském Malostranském náměstí demonstraci proti ratifikaci. 

Opoziční hnutí ANO naopak přijetí smlouvy, jejíž obdobu má například Maďarsko nebo Slovensko, podporuje, jak potvrdil ve svém vystoupení předseda hnutí a expremiér Andrej Babiš, jenž smlouvu označil za triviální. „Žádné základny, žádní vojáci tady nebudou,“ řekl. Zástupci hnutí nicméně vytkli vládě, že dostatečně smlouvu nevysvětlila. Podle zástupců koalice odmítavý postoj odpůrců smlouvy žádné argumenty nezmění.

Babiš ve svém skoro hodinovém vystoupení zdůvodňoval zejména svůj návrh, aby se poslanci přednostně zabývali návrhem reformy migračních pravidel Evropské unie, jak se na něm dohodli ministři vnitra členských států. Přednostní projednání navrhovaných změn v migračních pravidlech chtěl vedle Babiše také předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Postoj ANO k česko-americké smlouvě ocenil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), dokument je podle něho v zahraničněpolitickém i bezpečnostním zájmu Česka. „Česko je při budování své bezpečnosti naprosto závislé na spojencích. Proto jsme v EU, proto jsme v NATO,“ řekl ministr.

Co smlouva obnáší

Obrannou smlouvu se Spojenými státy schválila vláda letos v dubnu. V květnu ji ve Washingtonu podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s případnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.

Ministerstvo obrany zdůraznilo, že konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území smlouva neřeší. To by i nadále musely nejprve schválit podle článku 43 ústavy obě komory parlamentu.

Dohoda upravuje řadu dílčích oblastí včetně jurisdikce nad americkými vojáky, odpovědnost za jimi způsobené škody, osvobození od cel a daní, najímání místních pracovníků, podmínky provozování motorových vozidel či logistické podpory. Žádný příslušník amerických ozbrojených sil na území České republiky však nebude beztrestný. Působnost českých soudů se bude vztahovat na americké vojáky zejména v případech, kdy se dopustí trestného činu vůči českému občanovi. 

28 minut
Události, komentáře: Obranná smlouva mezi Českem a USA
Zdroj: ČT24

Úvodní kolo

Ve sněmovně je nyní dohoda v úvodním kole. Po skončení prvního čtení by ji měly posoudit branný a zahraniční výbor. Teprve následně dolní komora rozhodne, zda souhlas k ratifikaci smlouvy dá.

V Senátu je schvalovací postup odlišný. Smlouvu v něm nejprve posoudí příslušný výbor. Plénum rozhodne o souhlasu horní komory s ratifikací na schůzi, která začne 13. července. Nakonec smlouvu podepisuje prezident. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 3 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 3 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 3 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 3 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 5 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 7 hhodinami
Načítání...