Stranám ubývají členové. Rozrůstají se jen SPD a STAN

Za poslední rok ubyli členové skoro všem politickým stranám a hnutím zastoupeným ve sněmovně. Ve svých členských základnách zaznamenaly většinou úbytek kolem tří procent. Nejvíce straníků ztratila meziročně ODS, naopak největší nárůst pozoruje hnutí SPD. Kromě SPD přibyli členové jen Starostům a nezávislým. KSČM a ČSSD, které v dolní komoře po posledních sněmovních volbách nejsou, jich loni ztratily pětinu.

Jediné hlavní české politické uskupení, kterému členové výrazněji přibývají, je SPD. Na konci roku mělo 10 210 straníků, meziročně o 9,5 procenta více. Počtem členů se tak hnutí SPD postupně přibližuje nejsilnější vládní ODS.

„V poslední době popularita radikálních stran vzrůstá. Nachází sympatizanty jinde než tradiční strany, hlavně u občanů, kteří chtějí být politicky aktivní, rádi chodí na demonstrace nebo rozesílají e-maily. Tím, že jsou jejich členové hodně vidět, roste logicky i počet jejich členů,“ vysvětluje pro ČT24 politický analytik Lukáš Jelínek.

Za poslední rok se mírně rozrostlo i hnutí STAN, přibylo mu 53 členů. Momentálně je jeho součástí 2200 lidí.

Naopak stabilně v posledních letech ubývají straníci ODS a KDU-ČSL. V lednu měli lidovci 19 796 členů, o 450 méně než před rokem. Občanští demokraté mají poslední údaj o počtu svých členů z loňského května. Tehdy měla nejsilnější vládní strana lehce přes 12 tisíc členů. Oproti předchozímu roku tak oslabila přibližně o pět set členů, asi o 3,6 procenta.

Politolog: Strany nemají respekt

Ostatním sněmovním stranám a hnutím členové za poslední rok také mírně ubyli. Hnutí ANO 2011 mělo v lednu přes dva a půl tisíce členů, o 38 méně než vloni. Podobný úbytek pozoruje i TOP 09, které během roku ubylo přes padesát členů a nyní má skoro dva a půl tisíce členů. Nejmenší členskou základnu ze všech sněmovních uskupení mají Piráti, kterých je momentálně téměr dvanáct set. Meziročně jim ubyla přibližně tři procenta členů.

V Česku je úbytek lidí aktivních v politických stranách dlouhodobým trendem. „Politické strany u nás nemají respekt. Mnoho lidí má pocit, že nejsou schopné řešit aktuální problémy a krize. Pokud se ale budou stávat uzavřenými kluby, budou jim lidé věřit čím dál méně, čímž si časem zaděláváme na velký problém,“ dodává Jelínek.

Po ztrátě poslaneckých mandátů v předloňských sněmovních volbách se s velkým propadem potýkají Komunistická strana Čech a Moravy a Česká strana sociálně demokratická. Obě vloni ztratily přibližně pětinu straníků. Komunistů bylo v prosinci 20 450, za posledních deset let se snížil jejich počet přibližně o polovinu. V propadu pokračuje i ČSSD, která měla ještě na konci roku 2016 přes dvacet tisíc členů, v loňském prosinci jich bylo už jen přes sedm a půl tisíce.

„ČSSD postupně ubývají lidé od té doby, co skončila ve vládě a poté i ve sněmovně. Opouští ji ti, kdo ji vnímali jako určitý výtah k moci a také konzervativnější a tradicionalističtější členové. Zůstávají jen srdcaři. Osud této strany bude záležet spíše na kvalitě jejích členů než kvantitě,“ uzavírá politolog.

  • KSČM: 20 450 (prosinec 2022)
  • KDU-ČSL: 19 796 (leden 2023)
  • ODS: 12 049 (květen 2022)
  • SPD: 10 210 (prosinec 2022)
  • ČSSD: 7 539 (prosinec 2022)
  • ANO: 2574 (leden 2023)
  • TOP 09: 2497 (leden 2023)
  • STAN: 2200 (březen 2023)
  • Piráti: 1192 (leden 2023)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce, jenž měl vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, navrhla policie obžalovat

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 4 mminutami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 15 mminutami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 18 mminutami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 36 mminutami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 2 hhodinami
Načítání...