Česko pracuje na vlastním sankčním seznamu. Ministerstvo zahraničí vyčlení speciální oddělení

4 minuty
Události: Zmrazování ruských majetků
Zdroj: ČT24

Příští rok by Česko mělo mít vlastní sankční seznam. Takzvaný Magnitského zákon schválený letos reaguje na ruskou agresi vůči Ukrajině a jeho paragrafy umožní uvalit postihy i na lidi, kteří nejsou na celoevropském soupisu. O tuto národní evidenci se bude starat ministerstvo zahraničí. Úřady dosud často narážely na nedostatečné kompetence a anonymní firmy.

„Možnost uvalit sankci zákazu vstupu nebo zmrazení majetku je významným nástrojem. Ne vždycky se to podaří na úrovni evropské sedmadvacítky a v tento moment pak nastoupí naše národní sankce. Nyní jsme ve fázi, kdy budeme budovat kapacity, aby ministerstvo dokázalo celou agendu posunout dál,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Do pracovní skupiny se zapojí třeba i zástupci tajných služeb. Aktuálně se hodnota zmrazených ruských majetků v Česku pohybuje kolem deseti miliard korun.

Seznam vznikne v prvním čtvrtletí 2023

Vnitrostátní sankční seznam povede ministerstvo zahraničí, které bude zároveň navrhovat zařazení jednotlivých subjektů. Změnu musí ještě schválit vláda. Kvůli sankční agendě v Černínském paláci vznikne nové oddělení.

„Bude jedno místo, kde se to vše na ministerstvu bude scházet. Seznam začne vznikat v prvním čtvrtletí roku 2023, budeme na tom intenzivně pracovat,“ podotkl také Lipavský. 

Samotné uplatňování sankcí má na starosti Finanční analytický úřad (FAÚ). Se začátkem ruské agrese jeho agenda narůstala. „K personálnímu posílení již došlo, v rámci organizace úřadu jsme udělali změnu, vytvořili jsme samostatné oddělení. Od začátku roku dostaneme další tabulková místa,“ dodal ředitel FAÚ Jiří Hylmar.

Dohlížet bude sněmovní komise

Práci úředníkům zjednodušila, například v oblasti administrativy, i zrychleně přijatá novela zákona o uplatňování mezinárodních sankcí. Na chod úřadu dohlíží sněmovní kontrolní komise, která dřív apelovala mimo jiné na personální posílení. „Myslím, že FAÚ se s tím vypořádal dobře, celkové objemy zmrazených majetků převýšily deset miliard korun,“ uvedl předseda sněmovní komise pro kontrolu FAÚ Michal Zuna (TOP 09).

„Určitě se po Novém roce budeme scházet a zhodnotíme (loňský) rok. Řekneme si, co se ještě může zlepšit,“ dodal člen komise pro kontrolu FAÚ Jan Hrnčír (SPD).

S ohledem na vznik národního sankčního seznamu se podle Hylmara očekává rozšíření agendy. Národní sankční zákony mají kromě Spojených států a Velké Británie také například země Pobaltí. Některé státy jako Finsko zvolily cestu zákonů, které mohou omezit nabývání majetku lidem mimo EU.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 4 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 5 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 8 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 10 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 11 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 12 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...