Slovenští autodopravci hodlají zablokovat dálnici D2

Slovenští autodopravci v noci z neděle na pondělí kvůli stávce zablokují dálnici D2 z Česka na Slovensko. S odkazem na Unii autodopravců Slovenska (UNAS) o tom informují slovenská média. Na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Kúty chce policie ve stejnou dobu zdvojnásobit kapacitu odbavování nákladních vozidel.

„O půlnoci hermeticky uzavřeme celou dálnici D2 z ČR na SR na slovenské straně. Předpokládaná délka stávky bude 24 hodin,“ avizovala ve svém sdělení UNAS. Stávku podle ní podporuje i české sdružení automobilových dopravců Česmad.

Mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek předeslal, že řidiči z Česka mají kvůli blokádě volit alternativní trasy, osobní auta mají jet přes Kúty, kamiony přes Hodonín.

Autodopravci tvrdí, že je česká policie a finanční kontrola dlouhodobě šikanuje a ve frontách na hranicích tráví až osm hodin bez možnosti občerstvení nebo využití sociálních zařízení. Vozidla podle UNAS nemají kde parkovat a využívají pravý odstavný pruh, přičemž policie denně řeší vážné dopravní nehody, kdy do stojících kamionů někdo narazí.

Unie také upozornila, že při „nesmyslných kontrolách“ vznikají autodopravcům velké finanční ztráty. „Jestli mají Češi problém s migrací, ať to řeší na srbsko-maďarské hranici, nebo na půdě Evropské unie,“ stojí ve vyjádření.

Rakušan: Neměli jsme jinou možnost

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k chystané blokádě poznamenal, že ani českou stranu komplikace netěší a dělá vše pro to, aby se přeshraniční kontakt se Slovenskem vrátil do běžného režimu. „Jinou možnost než zavést kontroly jsme ale v současné situaci neměli a já věřím, že rozumní lidé na obou stranách hranice to chápou,“ napsal. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec koncem října řekl, že Slovensko považuje kontroly za porušení schengenského kodexu.

Slovenští autodopravci už v únoru pohrozili úplnou blokádou hraničních přechodů, pokud vláda nesplní jejich požadavky, například ohledně úlev na spotřební dani z pohonných hmot, na silniční dani a na mýtném.

Od nedělních 22 hodin chce česká policie zdvojnásobit kapacitu odbavování nákladních vozidel na hraničním přechodu Lanžhot-Kúty. Podle českého ministerstva dopravy má opatření pomoci zkrátit kolony kamionů a zabránit blokádě dálnice D2.

Česko zavedlo dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září kvůli zvýšené míře migrace. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pátek potvrdil, že Česko reaguje zvýšením kapacit i na hrozbu sdružení slovenských dopravců, kteří kvůli kontrolám a dlouhým čekacím dobám na začátku příštího týdne dálnici zablokují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda odmítla prodat letouny L-159 Ukrajině. Prezident mluví o sobectví

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. O prodeji letounů informoval prezident Petr Pavel při návštěvě Ukrajiny. Podle šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) to ale předem neoznámil vládě. Spor mezi Hradem a Černínským palácem může podle expertů uškodit Česku u zahraničních partnerů.
10:18Aktualizovánopřed 9 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 45 mminutami

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desítky zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní dle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce v Chřibské na Děčínsku. Před jednáním kabinetu zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 4 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 6 hhodinami
Načítání...